Данните от екзит пола от изборите в Япония показват, че управляващата коалиция ще загуби мнозинството си, което поставя министър-председателя на страната Шигеру Ишиба под огромен политически натиск. По-рано в неделя избирателите отидоха до урните за силно оспорваните избори за горната камара на парламента, които се провеждат на фона на общественото недоволство от повишаването на цените и заплахата от американски мита.
Още: Коя е "японската баба Ванга" и какво предрича?
След като вече загуби мнозинството си в по-мощната долна камара на японския парламент, поражението на коалицията в горната камара на парламента ще подкопае сериозно нейното влияние върху формирането на политиката и може да накара Ишиба да подаде оставка по-малко от година след избирането му, пише BBC.
Политически сметки
Снимка: Getty Images
Коалицията се нуждае от 50 места, за да запази контрола си над 248-местната горна камара, като според проучване на обществената телевизия NHK тя ще спечели между 32 и 51 места. По-ранни проучвания показваха, че Либерално-демократическата партия (ЛДП) на Ишиба и нейният младши партньор "Комейто" рискуват да загубят мнозинството си, след като вече загубиха мнозинството си в по-мощната долна камара на японския парламент.
В неделя NHK прогнозира, че "за управляващата коалиция може да се окаже трудно да запази мнозинството си". Въпреки прогнозите, че коалицията му ще загуби горната камара, Ишиба заяви на пресконференция в централата на партията си в Токио, че възнамерява да остане министър-председател. "Водим изключително важни преговори за тарифите със Съединените щати... никога не трябва да проваляме тези преговори", каза той.
Още: Япония с нов световен рекорд за най-бърз интернет, разпарчетоса предишния първенец
Снимка: Getty Images
Половината от местата в горната камара на парламента се гласуват на днешните избори, като членовете се избират за шестгодишен мандат. Ако коалицията получи по-малко от 46 места, това ще бъде най-лошото ѝ представяне от създаването ѝ през 1999 г. насам. Дясноцентристката партия на Ишиба управлява Япония почти без прекъсване от 1955 г. насам, макар и с честа смяна на лидерите.
Разочарование у избирателите
Очакваният резултат подчертава разочарованието на избирателите от Ишиба, който се мъчи да вдъхне доверие, тъй като Япония се бори с икономическия вятър, кризата с разходите за живот и търговските преговори със Съединените щати.
Снимка: Getty Images
Мнозина са недоволни и от инфлацията - особено от цената на ориза - и от поредицата политически скандали, които затрупаха ЛДП през последните години. Последните трима премиери на ЛДП, които загубиха мнозинство в горната камара на парламента, се оттеглиха в рамките на два месеца, а анализаторите прогнозираха, че значителна загуба на тези избори ще доведе до подобен резултат.
Това би отворило поле за потенциална кандидатура за лидерския пост на други изявени членове на ЛДП, сред които Санае Такаичи, завършила на второ място след Ишиба на изборите за лидер на партията миналата година, Такаюки Кобаяши, бивш министър на икономическата сигурност, и Шинджиро Коидзуми, син на бившия министър-председател Джуничиро Коидзуми.
Във всеки случай смяната на ръководството на управляващата партия почти сигурно ще отприщи политическа драма и ще дестабилизира японското правителство в ключов момент от търговските преговори между САЩ и Япония.
Силата на "Сансейто"
Снимка: Getty Images
Подкрепата за управляващата коалиция изглежда е намаляла благодарение на кандидатите от малката дясна партия "Сансейто", която привлече консервативни гласове с антиимиграционната си реторика "Япония на първо място".
"Сансейто" за първи път придоби известност в YouTube по време на пандемията от Covid-19, разпространявайки конспиративни теории за ваксинации и заговор на световния елит. Нативистката реторика на крайната партия разшири нейната привлекателност преди вота в неделя, тъй като политиките по отношение на чужденците и имиграцията се превърнаха във фокус на кампаниите на много партии. Според екзитполовете на NHK партията е на път да спечели седем места.
Известна с изолационистката си култура и строгата си имиграционна политика, островната държава преживява рекорден ръст на туристите и чуждестранните жители през последните години. Напливът допълнително повиши цените за японците и подхрани мнението на някои, че чужденците се възползват от страната, което засили недоволството.
На този фон Ишиба стартира миналата седмица работна група, чиято цел е да се справи с "престъпленията или неудобствата, извършвани от някои чужди граждани", включително тези, свързани с имиграцията, придобиването на земя и неплатените социални осигуровки, пише още BBC.