Социологическо проучване сочи, че обикновените хора в Турция изобщо не разбират приетите поправки в конституцията на страната, съобщи БГНЕС.
Още: Сингапур гласува на парламентарни избори
Още: Силни ветрове, прашни бури и проливни дъждове: Времето взе жертви (ВИДЕО)
Анкетите са проведени на принципа на лични срещи с 3 000 семейства и касаят въпроса за промените в основния закон и на системата на държавното управление. Според в.“Миллиет“ резултатите са разтърсващи – избирателите нищо не разбират и не са информирани, но ще трябва да отидат до урните и да посочат своя избор. Един от двама души не знаят кога са приети поправките в конституцията, 50 от 100 души не са наясно с първите 4 члена в нея. На въпроса какво представлява конституцията 17,5% отговарят, че това са законите, постановени от държавата, 9,1% - законите изобщо, 7,9% - всички закони на страната, 4,6% - системата за управление, 4,2% - закон за правата и свободите, в това число и на вероизповеданието, но 31,3% нямат никаква представа и мнение.
Избирателите не знаят и кога е създадена все още действащата конституция – през януари 2016 г. това са били 26,5% от анкетираните, през април – 34% и през ноември 32,7%. Правилни отговори обаче при изследванията от същите три месеца на миналата година са дали съответно 52,1%, 52,8% и 54,2%. Какво знаете за първите 4 члена на конституцията – тук отговорът на въпроса от декември е стряскащ, 49,5% нямат никакво понятие. Само 26,1% са наясно, че не е възможно да се променят първите 3 члена и че никой няма правото да предлага това. Все пак през ноември м.г. 72,4% знаят, че Турция е парламентарна република, докато миналия януари 56,9% са посочили това. В същото време 18,4% са убедени, че живеят в президентска държава. Кой управлява страната – докато през януари м.г. 59,3% сочат президента Реджеп Ердоган, то през ноември убедените в това са вече 79,7%. Числото на смятащите, че държавата се управлява от премиер и правителство в рамките на миналата година се топи – през януари те са били 35,1%, но през ноември са едва 17,1%.
Зам.-председателят на групата депутати от главната опозиционна Републиканска народна партия /РНП/ Йозгюр Йозел заяви, че пакетът с поправките ще бъде оспорен в Конституционния съд, след като бъде парафиран от президента Ердоган. В иска на РНП се посочва, че е нарушено тайното гласуване, което представлява погазване на конституцията и за доказателства ще бъдат приложени данни от цифрови записващи устройства, касаещи преговорите в Общото събрание на парламента. Поправките бяха приети с 339 гласа, успоредно с това започва и подготовката за референдума. В срок от 15 дни президентът Ердоган трябва да се произнесе за пакета от промени в основния закон и на тази база ще се насрочи и датата за провеждането на допитването, посочи Йозел, цитиран от агенция „Доган“. В държавния вестник на страната бе съобщено, че това трябва да стане в първия понеделник 60 дни след обнародването на разпоредбата.
Още: Русия се съюзява с талибаните
Още: Свлачище унищожи най-малко 20 къщи