Владимир Путин, Еманюел Макрон и Ангела Меркел проведоха телефонен разговор, в който обсъдиха ситуацията в Сирия и Либия, съобщи БГНЕС, позовавайки се на РИА Новости.
Още: Потопът продължава: Десетки хиляди са евакуирани в Пакистан
Още: Разрив: В Иран нарекоха съюза с Русия "безполезен", Москва помогнала на Израел в 12-дневната война
Съгласно съобщение от Кремъл, акцент на разговора е била Сирия. Владимир Путин е отбелязал необходимостта от неутрализиране на терористичната заплаха, спазвайки принципите на суверенитет и териториална цялост на Сирия. От своя страна Макрон и Меркел обявиха готовността си да помогнат за намаляване на напрежението в Идлиб. Страните също така подчертаха важността на предотвратяването на хуманитарните последици за цивилното население.
И Европейският съвет обърна внимание на случващото се в Идлиб. Всички страни-членки призоваха военните действия там да бъдат спрени незабавно.
"Възобновеното военно настъпление на сирийския режим и неговите привърженици в Идлиб, което доведе до големи човешки страдания, е неприемливо. ЕС призовава всички страни незабавно да прекратят военните действия", се казва в изявлението на Съвета.
Още: Германия няма да признае Палестина на предстоящото Общо събрание на ООН
Още: Семействата на заложниците пак блокираха Израел - искат от Нетаняху примирие с "Хамас"
Участниците в срещата на върха на ЕС също отбелязаха, че страните в Сирия трябва изцяло да изпълнят задълженията си по споразуменията в Сочи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Китай връчи протестна нота на Япония заради военния парад, в който ще участва Путин
Още: Преди посещението на Путин Си Дзинпин пред руска делегация: С Русия заедно ще се защитаваме
Реакция имаше и от САЩ. Председателят на комисията по външна политика в Камарата на представителите на САЩ - демократът Елиът Енгел, и републиканецът от Тексас Майкъл Маккол призоваха за икономически действия срещу отговорните за насилието в сирийската провинция Идлиб. Те изпратиха съответното писмо до държавния секретар на САЩ Майкъл Помпео.
"Ние изразяваме силната си загриженост относно продължаващите атаки срещу населението на Идлиб от силите на режима на сирийския президент Башар Асад, Русия, Иран и Хизбула. Призоваваме Помпео да използва наличните си правомощия да упражни икономически натиск срещу всички отговорни за това кръвопролитие, за да ги принуди да се върнат към спазването на примирието и политическото споразумение в съответствие с резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН", се казва в текста.
Енгел и Маккол също призоваха Държавния департамент да работи с други представители на администрацията на САЩ, "за ясно определяне на целите на военната мисия в Сирия, за да се осигурят гаранции за американските войски и партньори".
Още: "Това е концентрационен лагер и смъртта е навсякъде": Говори български лекар в Газа
Още: Ще се успокои ли Близкият изток: Кабинетът по сигурността в Израел свиква извънредно заседание
Освен това конгресмените искат Помпео да поиска от турското правителство да направи повече за справяне с хуманитарната криза в североизточна Сирия. "Въпреки че оценяваме усилията на Турция да прекрати настъплението в Сирия, също така ви молим да призовете турското правителство да направи повече за преодоляване на последствията от хуманитарната криза", подчертават те.
В началото на февруари ситуацията в Идлиб рязко се влоши. В сряда турският президент Тайип Ердоган обяви готовността на Анкара да използва цялата си военна сила в случай на операция в Идлиб. Той каза още, че началото на нова военна операция на Турция в сирийската провинция е "само въпрос на време", цялата подготовка за нейното изпълнение вече е приключила.
Каква помощ поиска Турция от САЩ заради напрежението в Сирия, включително в отношенията с Русия - припомнете си в този материал!