Военни в Мианмар газят протестиращи с камион (ВИДЕО)
Очевидци разказаха пред местни медии, че след това войниците са открили огън по някои от бягащите протестиращи и са пребили други, предаде БГНЕС. А от случая се появиха любителски видеозаписи в Туитър.
Myanmar military junta is still committing atrocities against the peaceful protesters. At least one protester was killed and several injured seriously in the protest crackdown in #Yangon this morning as the junta forces opened fire and the army truck drove into the rally speedy. pic.twitter.com/H85XdbcyLj
— Khin Thazin Myint (@ktmyint16) December 5, 2021
Бачелет предупреди за катастрофа с правата на човека в Мианмар
Върховният комисар на ООН по правата на човека Мишел Бачелет предупреди за катастрофа с правата на човека под военно управление в Мианм...
Full footage of the brutal kills by Myanmar military truck in the protest 5/12/2021 #WhatsHappeningInMyanmar #Yangon pic.twitter.com/ZTzQJvDnmV
— naythan (@allentheaugust) December 5, 2021
От февруарския военен преврат насам по време на протестите в страната са убити над 1200 души, а хиляди други са хвърлени в затвора.
Военните заявиха, че са арестували 11 души по време на последния протест. Трима от тях са ранени, като състоянието на единия е критично. Военните не потвърдиха дали камионът се е врязал в групата нарочно, но заявиха, че са разпръснали "бунтуваща се тълпа".
ООН: Над 120 000 души са разселени след преврата в Мианмар
В момента над 120 000 души са разселени в Мианмар на фона на нарастващия конфликт между мианмарските военни и етнически въоръжени групи...
Местната информационна агенция MPA съобщи пред BBC, че според нея сред задържаните са двама нейни репортери. Единият от тях изглежда е бил ранен, а с другия са изгубили връзка.
Протестът срещу военната хунта беше един от поне трите, проведени в Янгон на 5 декември. Тъй като в миналото военните често внезапно са откривали огън по протестиращите, демонстрациите често се провеждат от малки организирани групи, за да се сведат до минимум жертвите.
ООН заяви, че репресиите на военните в Мианмар представляват престъпления срещу човечеството, но на нейните пратеници многократно е отказван достъп до Мианмар, за да проведат разследване.
Още от АЗИЯ:
Защо Китай ненавижда затягащите се връзки между Индия и САЩ
Русия обяви Каспаров и Ходорковски за чуждестранни агенти
Коронавирусът по света: Северна Корея е в епицентъра на пандемията
Южна Корея: Ким Чен Ун вероятно не се е ваксинирал срещу COVID-19
ООН: Над 160 млн. деца в света работят
Япония призова Китай към отговорна роля по отношение на кризата в Украйна
Bloomberg: Турция иска изтребители F-35, за да одобри приемането на Финландия и Швеция в НАТО
Коронавирусът по света: Северна Корея отново е начело по брой заразени
Редактор:
Ивайло Ачев