Сръбските граждани подкрепиха конституционните промени в областта на правосъдието на референдум. Сръбският президент Александър Вучич заяви това в обръщение към нацията по повод резултатите от референдума.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Въз основа на 97,02% от обработените бюлетини 60,48% от гражданите, които излязоха да гласуват, гласуваха "за", а 39,52% - "против". Гласуваха общо над 1,8 милиона души, като разликата между гласувалите с "да" беше повече от 400 000 души. Поздравявам гражданите на Сърбия, които гласуваха за промените в конституцията. Сърбия изпрати положително послание към света и вярвам, че през следващия период ще успеем да предприемем стъпки към по-нататъшна демократизация и независимост на съдебната система", заяви Вучич.
Промените, подложени на референдум, са свързани с избора на съдии и прокурори и бяха направени заради желанието на Сърбия да влезе в ЕС. Съгласно плебисцита, съдиите вече няма да се избират от Народното събрание (парламента), а от Висшия съвет на съдиите, състоящ се от 11 души - шестима съдии, избрани от други съдии, четирима адвокати, избрани от парламента, и председателят на Върховния съд. Министърът на правосъдието, председателят на Върховния касационен съд и председателят на парламентарната комисия по правосъдие вече няма да участват в избора на съдии. Премахва се тригодишният изпитателен срок за съдиите.
Ниска избирателна активност
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Вучич отбеляза, че избирателната активност на референдума е била около 30%. "За един референдум това е много, очаквахме активност от 25%, но тя беше 30%. Преброяването на останалите гласове няма да повлияе по никакъв начин на резултата", заяви президентът. В същото време, според него, в столицата Белград мнозинството от избирателите са били против промените в конституцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според наблюдателите референдумът е проведен при най-ниската избирателна активност от 2014 г. насам. Миладин Ковачевич, директор на Републиканския статистически институт, заяви пред репортери в неделя, че два часа преди затварянето на избирателните секции избирателната активност на референдума за промени в Конституцията на Сърбия в областта на правосъдието е била 25,25 %. В същото време на парламентарните избори през 2020 г. избирателната активност от 25% беше надхвърлена шест часа преди затварянето на избирателните секции и беше 45% час преди затварянето им.
На референдума гражданите отговаряха на въпроса: "Подкрепяте ли да се потвърди законът за изменение на Конституцията на Република Сърбия?" Гласоподавателите трябваше да отговорят с "да" или "не" на този въпрос.