"Френският фотограф" – роман за смелостта и ужаса да запечаташ невъобразимото

12 октомври 2021, 13:32 часа • 3098 | прочитания

По време на Втората световна война образът на стереотипния военен кореспондент приема облика на силен и отдадени мъж. Но редом с тези смели сърца събитията на фронта са отразявани и от десетки смели жени.

Още: Oт паник атаките до писането на бестселъри: Деси Дюлгерян в Студио Actualno (ВИДЕО)

Още: "Годината на слона" - исторически роман, притча в стила на 1001 нощ

„Френският фотограф“ – новият роман на австралийската писателка Наташа Лестър, която завладя сърцата на българските читатели с „Тайната на Диор“, отново се впуска в завладяваща история, този път базирана на репортажите на реални журналистки и фотографки по време на войната.

Прототип на главната героиня става американската фотографка Лий Милър, известна със своите снимки от наскоро освободените лагери „Бухенвалд“ и „Дахау“. Лестър черпи вдъхновение и от истинските истории на военния кореспондент Марта Гелхорн, писателка и бивша съпруга на Хемингуей.

Годината е 1942 и Втората световна война е в разгара си. Джесика Мей е известен модел в Ню Йорк и редовно се усмихва от корицата на Вог. Неочакван обрат в кариерата ѝ обаче я изпраща в Европа като фотожурналист.

Още: "Краят на океана" свързва личното и глобалното. Борбата е не само за вода, но и за дом, за бъдеще, за сигурен пристан

Още: Радослав Бимбалов и Георги Господинов сред номинираните за награда "13 века България"

Джес не може да стреля или да пилотира, но умее да пише и да снима. Тя се оказва лице в лице с най-страшното – бомбите, ужаса на концлагерите и невинните жертви. Където думите не стигат, снимките ѝ безмълвно разказват разтърсващи истории.

Но не само войната е единственото предизвикателство, пред което е изправена Джес. Тя бързо разбира, че една жена „няма право да бъде на бойното поле“ и дори в най-тежките моменти от нея се очаква по-скоро да пише за козметика и дрехи.

Но кой ще отрази тогава онези фотографии, които не разказват за мъже, куршуми и битки? А за последиците от войната, за тихия ужас, за анонимната храброст и загубените възможности.

Дали Джес ще може да се освободи от оковите на обществените норми в търсене на истинското лице на войната? И как ще продължи напред след видяното?

Още: Алекс Крос ни учи: "Не се страхувай от злото"

Още: Почина носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса

Разтърсваща, несправедлива, едновременно ужасяваща и красива, „Френският фотограф“ е сърцераздирателна история за раните от войната в душите на няколко поколения – рани, които не зарастват и разделят цели семейства дори десетилетия по-късно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес