Само затваряме, а предлагането го няма. Има голямо търсене, а няма предлагане и цената изхвърча. Това заяви икономистът Кузман Илиев пред БНТ.
Още: Манол Генов: Продуктовите такси за техниката трябва да бъдат увеличени
Още: ЕС ще намали вноса на пшеница и захар от Украйна с до 80 на сто
Това, което ние можем да направи е да се подготвим така, че да имаме стратегии чрез Националния план за възстановяване и развитие, посочи Илиев. Инфлацията е продукт на парично предлагане. Централните банки създават огромно парични предлагане, каза той.
Средната инфлация в Еврозоната е много по-ниска от инфлацията в България. Акумулираната инфлация в Еврозоната е около 35%, а в България над 100%, категорична бе Илиев.
Зелената сделка вече е тук и тя се случва. Тя е скок и прескачане на стадий, посочи Кузман Илиев. Парадоксът е, че през 2035 година не трябва да имаме нито бензинови, нито дизелови автомобили, а само такива на ток. Откъде обаче ще имаме такъв ток, запита Кузман Илиев.
Още: АЕЦ "Козлодуй" включи 34 брегови помпи, за да работи нормално
Още: България излезе втора в ЕС по поскъпване на жилищата
От своя страна икономистът Стоян Панчев е на мнение, че може да има нормализиране на ситуацията, но трябва да спре наливането отвън. Точно страните от Централна и Източна Европа, които влязоха в Еврозоната имат по-висока инфлация, посочи Панчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Цените на храните отново тръгнаха нагоре
Още: "Голям и грозен законопроект": България и още 13 държави скочиха на Фон дер Лайен
Той е скептичен към Зелената сделка и неговото мнение е, че мощностите трябва да се развиват като биткойн.
Още: Кузман Илиев: „Зелената сделка“ ще доведе до енергийна криза в България