На дневен ред отново - да има пенсионни фондове, в които вложителите да управляват парите си

2220
На дневен ред отново - да има пенсионни фондове, в които вложителите да управляват парите си
Снимка: БГНЕС

Реформата във втория и третия стълб на пенсионното осигуряване отново излиза на дневен ред, макар и по необичаен за такива фундаментални промени начин. Темата е мимоходом спомената в отчет за 2018 г. на стратегията за демографско развитие, който социалното министерство публикува за обществено обсъждане в навечерието на балотажа, пише в.Сега.

В него се посочва, че са необходими мерки за подобряване на функционирането или усъвършенстването на допълнителните пенсионни схеми и "обсъждане на възможности за въвеждане на многофондова система във втори и трети стълб на пенсионната система, постепенно намаляване на таксите и удръжките, създаване на механизъм за гарантиране на средствата от вноски на осигурените лица във фазата на натрупване в допълнителното задължително пенсионно осигуряване и др".

НОИ утвърди проектозакона за бюджета на ДОО за 2020 г.

На свое заседание днес Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) утвърди проекта на Закон за бюджета на държавното об...

Новото в този запис е въвеждането на многофондова система във втори и трети стълб. От социалното министерство уточниха пред "Сега", че предложението идва от НОИ. То не е ново в дебата за пенсионната реформа - през годините са го предлагали и КФН, и социални експерти, и работодатели, но без успех. Т.нар. мултифондове ще дадат възможност осигурените за втора и трета пенсия сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли. Експерти от години настояват за тази промяна с аргумента, че ако се даде свобода на частните пенсионни дружества да инвестират високорисково, ще се отвори възможност и за по-висока доходност - сега пенсионните активи се инвестират изключително консервативно. Към момента обаче това е само идея.

Записаното създаване на механизъм за гарантиране на средствата от вноски е една от основните постановки в очаквания пакет от промени, които трябва да регламентират фазата на изплащане на пенсиите от втория стълб. Според обсъждания проект пенсионните дружества ще бъдат задължени да гарантират, че към момента на пенсионирането всеки ще има в индивидуалната партида най-малко толкова, колкото е сумата на получените брутни вноски през годините. "Постепенното намаляване на таксите и удръжките" пък вече приключи - те бяха намалявани с минимални стъпки от 2016 до тази година включително.

Всичко това са мерки, които според авторите на отчета могат донякъде да компенсират демографските проблеми чрез пенсионноосигурителната система. В тази област има изброени и редица други промени в условно наклонение. Една от тях противоречи на вече предприети действия от кабинета на ГЕРБ - записано е например, че по-дългото оставане на пазара на труда може да се стимулира, като се стабилизира още повече връзката между пенсиите и вноските за пенсии. М.г. обаче ГЕРБ отиде в обратна посока - финансовият министър Владислав Горанов еднолично отмени премахването на тавана за новите пенсии. Прави впечатление, че формулировките в отчета силно напомнят на статия на проф. Йордан Христосков в "Капитал" от 2015 г., както и препоръки на Асоциацията на индустриалния капитал за пенсионна реформа.

От документа личи, че подчинените на социалния министър Бисер Петков не са си взели поука от истерията, която предизвикаха с необмислени формулировки в друг стратегически документ - за детето. В обсъждания в момента отчет на едро се говори за необходимост от увеличение на възрастта за пенсиониране и ограничаване на ранното пенсиониране, което масово бе разтълкувано като ново затягане на условията. Едва в късния следобед от социалното министерство внесоха успокоение, че става дума за съществуващите промени в кодекса за социално осигуряване, с които поетапно се увеличават възрастта и стажът за пенсиониране.

Дават сметките за пенсиите в ръцете на пенсионерите

Управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Ивайло Иванов и експертен екип на Института обсъди с представители на Национални...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Хампарцумян: Безплодни са усилията да регулираме цената на хляба дългосрочно

ОИСР с изненадваща прогноза за българската икономика

Разрешенията за строеж на нови жилищни сгради се увеличават в началото на годината

"Разумна мярка, която трябва да стане постоянна": Мариана Кукушева за нулевото ДДС на хляба и брашното

Световни лидери в строителството на енергийната инфраструктура искат да изграждат Вертикалния газов коридор у нас

Преобразуването на опасни отпадъци в ресурси: Възможно ли е?

От изгодни технологични решения до ежедневни навици: Как да намалим своята екологична следа?

Ето каква цена на газа предложи "Булгаргаз" за май

Нов обрат: Депутатите въведоха таван от 15% за надценката на хляба, ще има и нулево ДДС

Окончателно: Забрана на рекламата на хазарт във всички медии

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика