Специална комисия ще започне проверка в Българската банка за развитие (ББР), за да види защо е подпомагала 8 души, от които 4-ма може би са свързани индиректно с Делян Пеевски. Това каза служебният министър Кирил Петков пред "120 минути" на bTV.
"Назначавам комисия за публичен контрол на средствата и за прозрачност заедно с Агенцията за финансов контрол, заедно с одитния отдел на Министерството на икономиката и ще влезем в ББР, за да видим как са изразходвани тези средства и защо по устав и по закон тази банка трябва да помага на малкия бизнес, а се дава почти 1 милиард на 8 души, от които 4 са може би свързани", коментира Петков. Той добави, че и останалите четирима изглежда не са случайни хора.
"За мен беше интересно да видя първия доклад на Сметната палата за ББР или банката, финансирана с държавни пари – нейната основна мисия е да финансира малки и средни предприятия, да помага на малкия бизнес, който не успява да се финансира от част от търговски банки. Първите 8 кредита към 8-те големи клиента са за 948 милиона, над 118 милиона е получил всеки от тях, огромни държавни средства са дадени само на 8 компании. С тези пари може да се финансират 946 фирми. 4 от тези 8 – има и журналистически разследвания за тях, които показват, че вероятно има недиректна връзка с Пеевски. Над 500 милиона са дадени на тези фирми", каза още служебният министър на икономиката.
Макар че досега ББР не е била 100% държавна - 8 акции се държат от търговска банка, държавата ще действа и ще освободи сегашния Надзорен съвет.
Тази банка не е била 100% държавна собственост, каза още служебният министър на икономиката, поради което Надзорният съвет не е могъл да бъде освободен лесно. Но вече и сегашният Надзорен съвет си тръгва.
"Уставът казва, че понеже българската държава не е 100% собственик – ако иска министърът на икономиката на общо събрание да смени надзора, трябва да изчака до 3 месеца. Това прескача шанса на едно служебно правителство да смени надзора. Намерихме писмо в Министерство на икономиката, в което тази търговска банка казва: "Ние искаме да дарим тези 8 акции – това не е част от нашия основен бизнес. Министерството на икономиката не е отговорило на това писмо. От петък вече тази банка е на държавата 100%, българската държава вече е собственик на тази банка изцяло. Това ни отвързва ръцете да направим одитите, които искаме и на общо събрание и да назначим хора, които да пазят обществения интерес. Искаме да ограничим устава така, че никой да не може да раздава 1 млрд. на 8 души", обясни Петков.
Той коментира , че от 1 милиард и 400 милиона капитал държавата близо милиард са налети в 8 компании.
"Самата ББР най-големият кредит, който е дала извън тези 8, е към Държавна консолидационна компания, а под нея стоят всички компании, които не са свързани с енергетиката", коментира Петков.
Още: Христо Иванов: Бойковият подарък за Пеевски или как ББР стана банката на ДПС