По време на състезание мозъкът на професионален автомобилен състезател преминава в режим на пределна концентрация, като с 40% по-ефективно игнорира отвличащите го от пътя факторите. Възможно ли е подобно нещо да бъде постигнато от обикновените шофьори?
Още: Митата на Тръмп ще лишат света от легендарни мотоциклети
Още: Три причини винаги да държите резервоара пълен
Според анализ на инженери от компанията Ford и на учени от Кралския колеж в Лондон – това е напълно постижимо. Те са използвали енцефалограма, изследваща реакциите на мозъка на петима шофьори, които се състезават на специален тренировъчен симулатор, използван от автомобилни пилоти при подготовката им.
В експеримента участват 5-кратният световен рали-шампион Себастиан Ожие и 3-кратният победител в световния шампионат за туристически автомобили Анди Приол. Заедно с тях в симулатора влизат и трима обикновени шофьори. Оказва се, че в подобни условия мозъкът на пилотите с 40% по-ефективно се справя с отвличащите вниманието на пътя фактори.
По време на състезание мозъкът на професионалния състезател преминава в режим на обикновен шофьор. Той обаче може да бъде специално подготвен, като се използва цял комплекс умствени упражнения. Те включват дишане, медитация и технология за визуализация, която използва ключови думи за описание на предстоящата задача. Всичко това помага на пилотите да подобрят вниманието си с 50%.
Още: Как да разберем дали съединителят е за смяна?
Още: Mercedes премахва разликите в дизайна на моделите си
Когато ситуацията на пътя се усложни и натоварването се увеличи, е нужно изпадането в състояние, подобно на транс. Така пилотът се съсредоточава върху най-важното, като отхвърля всичко излишно. Състезателите могат да правят това както на пистата или в ралито, така и на обикновен път. Това умение не е вродено, а се тренира.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-честите грешки, които собствениците на електромобили допускат
Още: Възможно ли е смесване на масла с различен вискозитет при доливане?
Подобно състояние може да помогне се само на автомобилистите, но и на други хора при изпълнение на важни задачи. То може да е полезно при изява пред публика или на интервю за работа, когато психологическото натоварване е огромно.
Проведеният експеримент ще помогне на учените за разработка на специален състезателен шлем, които ще прави енцефалограма на пилотите по време на състезание. Така ще може да се следи състоянието им в реално време и най-вече ще се разбере как те успяват да вземат решения, благодарение на които да достигат върховете в автомобилния спорт.
Още: Докога ще продават винетки на старите цени
Още: Пикапът на Джеф Безос преобръща пазара