Три поколения български актьори пресъздават историята в „Рая на Данте“ (2020), новият филм на режисьора и сценарист Димитър Радев. Разказът е за един човек, който търси изгубения смисъл, а ролите са поверени на легендарната Гинка Станчева, харизматичния Владимир Пенев и младата Радина Боршош. От 30 години 64-годишният Данте (Владо Пенев) работи в печатница и се грижи за болната си майка. В рамките на една седмица Данте загубва майка си, а също и работата си. Изправен пред изгубения смисъл на живота след тези житейски обрати, той открива един мотив да продължи да живее – решението да отмъсти за мъчителите на майка си, тъй като след нейната смърт научава за дълбоко пазени тайни от миналото. Данте решава да напише книга срещу престъпниците и съдбата го среща с внучката на единия от тях – Рая (Радина Боршош), която е само на 18. Дали нейното присъствие ще мотивира допълнително желанието му за отмъщение или ще даде на Данте възможност за различен избор?
Още: Магията на "Аладин" на Дисни идва в зала 1 на НДК със симфоничен оркестър
Още: Дени Вилньов е режисьорът на новия филм за Джеймс Бонд
„Имаме доста неща от миналото си, които трябва да бъдат сюблимирани и разбрани. Главният герой на филма – този на Владо Пенев, се казва Данте и е сложен персонаж, който трябва да разбере собственото си минало и да излезе на чисто. Това става с помощта на младото момиче Рая”, споделя режисьорът и сценарист Димитър Радев. Чрез филма си той говори открито за самотата като естествено състояние в човешкия живот. Музиката е създадена от Димо Стоянов от група P.I.F., който преди месец си отиде от този свят…
Димитър Радев завършва кино- и телевизионна режисура в НАТФИЗ, магистратура по кинорежисура в НБУ, курсове по режисура и сценарно писане в Нюйоркската киноакадемия и магистратура по творческо писане в СУ „Кл. Охридски“. Автор е на няколко късометражни филми, сред които „Песен на песните“ (2010), участавал в конкурса за най-добър български късометражен филм на София Филм Фест и показан с успех на редица международни фестивали; на документален филм за наркокомуна „Билани”, както и на сборник с разкази „Косите на Авесалом“. „Рая на Данте“ е пълнометражният му режисьорски дебют. Филмът е удостоен с наградата на българската филмова критика за пълнометражен филм от фестивала „Златна Роза“ 2020. Продуцент на филма е Николай Мутафчиев - „ПРЕМИЕРстудио“.
Още: Почина емблематична италианска актриса
Още: София Филм Фест отново гостува в Севлиево
* * *
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Софийското кино "Люмиер" вече ще има редовни прожекции, а не само по фестивали
Още: Зрелищно завръщане на "Под прикритие": Снимките на сезон 6 официално започнаха
Още една премиера от новото българско кино ще могат да гледат зрителите на 25-тия София Филм Фест. Това е игралният филм на режисьора Константин Буров – „Сбогом, Джони“ (2020). Историята е за Джони, който помага на Кранки да се спаси от затвора, но след това го обсебва за вечни времена. Киноразказът е създаден по едноименния роман на българския писател Марин Дамянов. Когато преди три години открива романа, Константин Буров се впечатлява от историята и разбира, че Марин Дамянов вече има няколко варианта на филмов сценарий. От едно телефонно обаждане се ражда началото на съвместната им работа по „Сбогом, Джони“.
В главните роли участват Деян Георгиев (Кранки), Георги Керменски (Джони) и Християна Стоименова (Ния), а продуцент е „Доли Медия Студио“.
„Филмът служи като свидетелство за времето, в което живеем – ценности със съмнителна стойност, загуба на духовност, липса на посока… Джони е представител и символ на точно тази епоха. Всеки от нас трябва да се противопостави на собствения си „Джони“. Това е история за битката между доброто и злото в нашите души“, убеден е режисьорът.
Още: Учредяват стипендия на името на дългогодишния селекционер на "Киномания" Владимир Трифонов
Още: Един от най-красивите турски актьори вече има българско гражданство (СНИМКИ)
Константин Буров е роден на 10 май 1974 година в Пазарджик. Завършва „Филмова и ТВ режисура“ в НАТФИЗ „К. Сарафов“. Първият му пълнометражен филм „Отрова за мишки“ печели Награда за пълнометражен дебют на 32-ия фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ през 2014 година и Награда за най-добър сценарий на Българската филмова академия през 2014 година. „Сбогом, Джони“ е вторият му пълнометражен игрален филм. През 2020 година филмът участва на 30-ия Филмов фестивал в Котбус, Германия в програмата „Spectrum“.