Винаги трябва да има оптимизъм и надежда

14 август 2020, 09:02 часа 1407 прочитания

"Винаги трябва да има оптимизъм и надежда. Трябва трябва да изчакаме още известно време. Изчисленията се правят на седмична или двуседмична база." Това заяви вирусологът проф. Радостина Александрова от Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН в интервю за bTV в отговор на въпрос как ще се развие ситуацията с коронавируса у нас.

Още: Бетер БКП - Борисов се сравни с Васил Левски

Още: Пътят към Европа не е посеян с цветя и рози за българските производители, а с много бодли и пускане на кръв

"Безспорно през есента ще се появят и другите респираторни вируси като грипа и това ще усложни обстановката, но добрата новина е, че начинът да се предпазим от тях е същият като този за предотвратяването на заразяване с коронавирус, каза вирусологът.

"Наскоро приключи едно много мащабно проучване за генома на COVID-19, в което са изследване повече от 48 600 вируса от цял свят. Добрата новина е, че коронавирусът е сравнително стабилен генетично и има два пъти по-ниско ниво на мутиране в сравнение с грипа", разкри проф. Александрова.

"Установени са 7 мутации на проба, разграничават се шест различни варианта. Най-старият е L, който е този от Ухан, другият вaриант – S, се разпространява по-лесно и мое би е възникнал в Италия, съобщи вирусологът.

Още: Аз с Пеевски по-мога да се разбера, защото си държи на думата и си знае интереса, отколкото с всичките тези

Още: Още едни записи и ще се разпадне съвсем ПП

Три са основните варианти, които са най-разпространените. У нас са открити постари варианти на коронавируса, според данни на нейни колеги, разкри Александрова.

Генетичната стабилност на вируса допринася за създаването на ваксина и лекарства срещу него, но тяхната поява може да го накарат да се почувства притиснат и той да мутира отново, отбеляза, вирусологът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес