Българският потребител плаща тройно всяка нерециклирана пластмасова опаковка (ВИДЕО)

3663
Българският потребител плаща тройно всяка нерециклирана пластмасова опаковка (ВИДЕО)
Снимка: За Земята

С въздействащо видео и фотосесия актрисата Илияна Лазарова и екологично сдружение „За Земята“ призовават за бързо въвеждане на национална депозитна система за бутилки и кенчета. В депозитната система при покупка на бутилирана напитка потребителите плащат малка сума (депозит) за опаковката, която им се възстановява при връщане на амбалажа в магазин.

Какъв е рискът за здравето от пластмасата в питейната вода

113 пластмасови бутилки годишно

Всеки българин изхвърля (не разделя за рециклиране) по 113 пластмасови бутилки годишно или четиринадесет пъти повече от средния германец, който изхвърля едва по 8 пластмасови бутилки на година. Това е така, защото в Германия действа депозитна система, която включва и сериозен дял (25%) оборотни бутилки за многократно пълнене. Над 50 страни по цял свят имат такива системи, които осигуряват 80%-90% върнати и рециклирани опаковки. Така се слага край на безразборното изхвърляне на бутилки и кенове.

Още: Правото на човека на здравословна околна среда може да ускори борбата с климатичните промени

 

Снимка: Pixabay

„У нас пластмасовите бутилки все още са обичайна гледка сред природата: в горите, край пътищата, в градските паркове, във всички водоеми и в най-добрия случай - в контейнерите за смесени битови отпадъци. Тези материали, които иначе подлежат на рециклиране, не само са загубени за икономиката, но струват немалко обществени средства за почистване, изгаряне и депониране. Те също така са част от причината от 2021 г. България да плаща от държавния бюджет над 44 милиона лева годишен данък към Европейския съюз въз основа на количеството нерециклирани пластмасови опаковки.

Еко организация доказа скрито замърсяване на въздуха в София с азотен диоксид

МОСВ бави промените

Още: Климатичните промени изискват нов поглед върху човешките права

Над десет години Министерството на околната среда и водите проучва въвеждането на депозитна система у нас, а през 2021 г. тя влезе в официалната програма на правителството. Въпреки че от 2012 година до днес са направени три доклада по темата, последният от които е от май месец тази година, Министерството бави необходимите законови промени като поръчва пореден анализ.

Огромни суми за почистване плащат общините

С какво е вредна водата от пластмасови бутилки

Докато чакаме да дойде депозитната система и у нас, всеки ден губим 3 милиона пластмасови бутилки, които отиват за изгаряне, в сметища или в природата. На всеки километър край пътищата ни се изхвърлят по 140 пластмасови бутилки според преброяване на екологично сдружение „За Земята“. Поради неефективното разделно събиране в България плащаме в троен размер за всяка нерециклирана пластмасова опаковка - като потребители, местни данъкоплатци и европейски данъкоплатци. Купувачите плащат продуктова такса в цената на всяка опакована стока, но далеч не всички опаковки се рециклират. Общините харчат огромни суми за почистване на опаковки от напитки от улиците и парковете, а след това за тяхното депониране или изгаряне. Това не само вреди на здравето, но струва и много пари. Средният разход на жител за почистване на териториите за обществено ползване в България е по-висок от същия в Белгия, Нидерландия и Англия.

Още: Климатолози очакват рекордно топла зима с 95% вероятност

85% от българите биха връщали бутилките

Според представителни извадки на общественото мнение над 85% от българите одобряват въвеждането на депозит и биха връщали бутилките в магазините. Очакванията са за минимум 20 стотинки депозит.

Илияна Лазарова не за първи път подкрепя кампания на екологичното сдружение. През 2020 година тя бе част от инициативата "Пластмаса в тялото", която подложи на изследване 10 български известни личности за наличие на опасни химикали, свързани с употребата на пластмасови опаковки за храни и напитки. Година по-рано актрисата се включи и в кампанията „Горенето на е решение“ на “За Земята” и „Грийнпийс“ - против намерениeто на общините в България да горят отпадъци в тецове и инсинератори.

Още: "За Земята": ТЕЦ-ове, свързвани с Ковачки, са скрили 2 млн. тона CO2 и са си спестили милиони

Посланието на Илияна Лазарова е ясно: Време е за депозитна система и у нас. Хиляди вече подкрепиха призива за действие към политиците. Всеки може да го направи тук: https://www.zazemiata.org/deposit/

Мултимедийна акция срещу строежа на завод за изгаряне на отпадъци в София

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КЛИМАТ:

Може ли завод в океана за улавяне на въглерод да помогне за спасяването на света?

Ел Ниньо ще се обърне в Ла Ниня. Тази година може да се окаже най-горещата в историята

Следата "Ковачки": "Топлофикация София" е можела да спести 200 млн. лв. за 6 години

Работниците по света са все по-застрашени заради климатичните промени

Учени разкриха механизма за покачването на морското ниво

Мащабна акция разкри чудовищно изсичане на гори в Индонезия, Малайзия и Нова Гвинея

Коя страна може да се похвали с най-голямата геотермална система в Европа?

Климатичните разходи заплашват да доведат редица развиващи се държави до фалит

Светът бележи пореден рекордно горещ месец през март

Как сушата в Панамския канал може да застраши глобалната верига на доставки?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com