Изследване: Измененията на климата увеличават риска от чума в САЩ

23 ноември 2021, 10:00 часа • 823 | прочитания

В изследване, публикувано в изданието Global Change Biology, учените са построили модел за изучаването на условия, в които най-добре се развива чума. Изследователите са използвали исторически данни (серологични тестове, случаи на чума при хора, записи за климата и данни за почвата.

Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа

Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)

Първата жертва на чумата е отпреди 5000 години

Резултатите са показали, че популациите гризачи в западната част на САЩ са с 40% по-склонни към заразяване в последните години. Това според учените е свързано с повишаването на температурите, което се наблюдава от 50-те години на миналия век насам, а то на свой ред означава, че рискът от разпространение на чума от гризачи върху хора се увеличава, макар и в по-незначителна степен.

Но учените отбелязват, че вероятно няма да има "второ пришествие" на Черната смърт, независимо от увеличаването на случаите на зараза. В днешно време болестта се лекува със съвременни антибиотици.

Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)

Още: В отворено писмо: "Грийнпийс"–България заедно с проф. Христо Пимпирев и други български учени призовават за защита на Световния океан

Гризачите са опасни преносители на опасни коронавируси

„С чумата, вероятно, имаме доста по-малко поводи за безпокойство в сравнение с риска от летни пожари и други бедствия, предизвикани от повишаването на температурите в Западните Щати. Ако не нощувате там, където могат да ви ухапят бълхи, то вие вече сте отрязали основния път, по който болестта се разпространява сред хората“, отбелязват учените.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес