Учени вещаят многометрово повишаване на морското равнище

14918
Учени вещаят многометрово повишаване на морското равнище
Снимка: Thinkstock/ Guliver

Топенето на антарктическия леден щит при днешните тенденции на глобално затопляне може да доведе до повишаването на морското равнище с повече от пет метра към 3000 година. До такъв извод са стигнали японски учени, съобщава РИА Новости. Прогнозите до края на текущото столетие са скромни – от нула до тридесет сантиметра. Резултатите от изследването са публикувани в изданието Journal of Glaciology.

Един от признаците на последствията от глобалното затопляне е повишаването на нивото на Световния океан поради топенето и отстъпването на ледените щитове и ледниците на Земята. Изследователи от Университета в Хокайдо, Токийския университет и Японската агенция по морски науки и технологии на Земят са изучили дългосрочната перспектива за топенето на антарктическия леден щит в условията на глобално затопляне.

Тяхното изследване е станало част от международната инициатива по взаимно сравнение на моделите последно поколение за оценка на въздействието на глобалното затопляне на ледените щитове на Антарктида и Гренландия (ISMIP6), стартирало по време на подготовката на Шестия доклад за оценка на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC).

Зимата е близо: Учените изясниха какво е предизвикало Малкия ледников период

Малкият ледников период е бил един от най-студените периоди за последните 10 000 години. Това е бил период на застудяване, който е бил ...

Авторите са използвали модела на ледената покривка SICOPOLIS (SImulation COde for POLythermal Ice Sheets - симулационен код за ПОЛИтермални ледени покривки). Като цяло инициативата ISMIP6 разглежда четиринадесет сценария за безмилостно затопляне и три варианта за намаляване на емисиите. За да се направи сравнение, за всички модели се приемат едни и същи начални условия. Също така условно се предполага, че след 2100 г. глобалните климатични параметри ще станат неизменни.

Учените са анализирали сценарии на общото изменение на масата на ледената покривка на целия Антарктически континент и в отделните му региони, като са взели предвид различни фактори за периода до 3000 година.

Резултатите от моделирането показали, че при неотслабващо затопляне приносът на ледената покривка на Антарктида за повишаване на морското равнище до 2100 г. може да достигне тридесет сантиметра, а до края на хилядолетието - 5,4 метра. При съкращаване на емисиите на парникови газове тези цифри, според изследователите, ще бъдат съответно 3 сантиметра и 0,32 метра.

„Нашето проучване ясно демонстрира, че влиянието на изменението на климата върху ледената покривка на Антарктида се простира далеч отвъд XXI век и най-сериозните въздействия, под формата на многометров принос в повишаване на морското равнище, вероятно, ще се проявят много по-късно“, се казва в прессъобщение на Университета в Хокайдо.

Затоплянето е заподозряно в ускоряването на най-голямото течение на планетата

Климатолозите са открили, че глобалното затопляне е ускорило течението на западните ветрове, известно още като Антарктическото циркумпо...

Изследователите смятат, че основният рисков фактор е възможността за срутване в морето на ледения щит на Западна Антарктида, която лежи върху фундамент, разположен значително под морското равнище.

В бъдеще авторите планират да продължат работата по моделиране на ледената покривка в Антарктида и други региони на Земята въз основа на реалистични климатични сценарии.

 

 

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КЛИМАТ:

Ел Ниньо ще се обърне в Ла Ниня. Тази година може да се окаже най-горещата в историята

Следата "Ковачки": "Топлофикация София" е можела да спести 200 млн. лв. за 6 години

Работниците по света са все по-застрашени заради климатичните промени

Учени разкриха механизма за покачването на морското ниво

Мащабна акция разкри чудовищно изсичане на гори в Индонезия, Малайзия и Нова Гвинея

Коя страна може да се похвали с най-голямата геотермална система в Европа?

Климатичните разходи заплашват да доведат редица развиващи се държави до фалит

Светът бележи пореден рекордно горещ месец през март

Как сушата в Панамския канал може да застраши глобалната верига на доставки?

Едва 57 производители са отговорни за по-голямата част от въглеродните емисии

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com