Изследователи уловиха необичаен сигнал от Космоса – изпраща го непознат на науката обект
"Открихме сигналите с радиотелескопа MeerKAT в Южна Африка. Моите колеги и аз направихме анализ и открихме, че тези много кратки сигнали се повтарят на всеки 76 секунди. Това ни озадачи, тъй като сигналите от повечето неутронни звезди се повтарят в течение на няколко секунди или дори милисекунди“, казва Маниша Калеб от Университета в Сидни.
Пулсар или магнетар?
Учените нарекли новия обект PSR J0941-4046 и стигнали до извода, че тази неутронна звезда има някои от характеристиките на пулсар или магнетар.
Пулсарът е много плътна неутронна звезда, която е краен продукт от еволюцията на угасващи звезди-гиганти. Магнетарът е неутронна звезда с много мощно магнитно поле и само някои от тях излъчват радиосигнали.
"Смятаме, че обектът PSR J0941-4046 е напълно нов тип звезда, която излъчва радиосигнали, и тази звезда се върти много бавно в сравнение с други пулсари. Тази звезда излъчва своите сигнали с невероятно постоянство", казва Калеб.
Различни видове сигнали
Новият звезден обект е уникален и с това, че е открит в регион, където астрономите изобщо не са очаквали да открият радиолъчение. Смятало се, че намиращите се тук неутронни звезди вече завършват своя жизнен цикъл и следователно или като цяло са неактивни, или много слабо активни.
„PSR J0941-4046 променя нашето разбиране за появата и развитието на неутронните звезди. Това, което е забележително за тази звезда, е, че излъчва поне седем различни сигнала, докато други неутронни звезди не могат да се похвалят с такова разнообразие. Такова количество различни сигнали, както и честотата на тяхното появяване, най-вероятно са свързани с все още неизвестен на науката механизъм на лъчение“, пояснява Калеб.
Учените са установили, че един от сигналите е подобен на мистериозните бързи радиоимпулси – кратки радиосигнали с неизвестен произход. Ако учените намерят потвърждение за това, тогава най-вероятно тази неутронна звезда ще бъде нов тип магнетар. Смята се, че тези звезди могат да бъдат източник на бързи радиоимпулси.
„Все още не знаем колко отдавна PSR J0941-4046 проявява своята активност в радиодиапазона. Също така не знаем колко такива обекти може да съществуват в галактиката. Просто ни провървя да уловим тези сигнали, тъй като можем наблюдаваме радиолъчението от PSR J0941-4046 само за много кратко време от въртенето на тази звезда", казва Калеб.
Учените все пак смятат, че предвид трудността при откриването на подобни обекти в галактиката може да има цяла поредица от такива звезди, които тепърва ще бъдат открити.
ВИЖТЕ ОЩЕ: След 45 години учен обясни мистериозния Wow! сигнал
Още от КОСМОС:
Български учени видяха бъдещето на Слънчевата система
Ракетата, която се разби в Луната през март, е образувала двоен кратер
Ловци на пришълци: Как Леонид Брежнев построи "затвор" за извънземни
Ще попадне ли някога Земята в черна дупка?
Лудото космическо време сваля спътници от орбита. МКС също е изложена на риск
Чудовищно петно расте на Слънцето: Земята е на прицел в очакване на най-мощното изригване от клас М
Прощаване с "Вояджър". НАСА ще изключи легендарните космически сонди
Не пропускайте! Уникален парад на планети на 24 юни ще се повтори чак през 2040 г.
Слънцето става все по-странно. Учени разбраха защо поведението на звездата е непредвидимо
Китайски апарат намери двойно доказателство за наличие на вода на Луната
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: сигнали Галактика радиосигнали