Тази нощ се очаква пикът на метеорния поток Квадрантиди

3721
Тази нощ се очаква пикът на метеорния поток Квадрантиди
Снимка: iStock/Guliver

Максимумът на метеорния поток Квадрантиди ще настъпи на 4 януари около 5:40 ч. българско време. Това каза за БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски".

Както обикновено, условията за метеорни наблюдения силно зависят от фазата на Луната - ако тя е пълна и създава светъл фон на небето, метеори се наблюдават трудно, припомни експертът. В нощта срещу 4 януари Луната ще залезе в 5:58 ч. за София с 92% осветен диск. Но предвид, че по време на максимума тя ще бъде вече залязваща на северозападния хоризонт, наблюдения все пак ще са възможни, каза той.

Космически спектакъл: Очакваме метеоритен дъжд около Коледа

Максималната активност на метеоритния дъжд Урсиди се очаква през нощта на 22 декември. Астрономите очакват до 10 метеора на час, съобщи...

Радиантът на Квадрантиди се намира между фигурите на съзвездията Воловар, Голяма мечка, Херкулес и Дракон, в района на вече несъществуващото съзвездие Квадрант (Quadrans Muralis). "С други думи това е мястото на небето, откъдето изглежда, че метеорите долитат и се разпръскват във всички посоки наоколо", поясни физикът, който е автор на изданието "Гид на любителя астроном" на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на Софийски университет "Св.Климент Охридски".

Потокът Квадрантиди се поражда от метеорни роеве, отделящи се в космическото пространство от астероида 2003 EH1 с период 5,5 години. За времето на максимума наблюдател, намиращ се далеч от градските светлини в безлунна нощ, може да наброи около 50 метеора, което приведено към един час време означава активност от близо 100 метеора на час, добави Маркишки.

По-късно през деня на 4 януари, в 18:17 ч. българско време, Земята ще премине през своя перихелий, т.е. ще бъде в най-близката до Слънцето точка от своята орбита, уточни физикът. Тогава разстоянието Земя-Слънце ще се скъси до 147 098 925 км. За сравнение, когато Земята е най-далеч от Слънцето - в афелий, разстоянието до него е най-голямо - 152 093 251 км. Тази година афелият ще бъде на 6 юли в 23:06 ч. Освен разстоянието до Слънцето, през годината се променя и орбиталната скорост на Земята, припомни Маркишки. По време на перихелия си нашата планета се движи най-бързо по орбитата си - със скорост 30.29 км/сек. По време на афелия тази скорост намалява до 29.29 км/сек.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КОСМОС:

Юпитер може да е причината Земята да има луна

Магнитни бури за седмицата 29 април - 5 май 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Силна геомагнитна буря на Марс предизвика глобално полярно сияние

Русия пренася войната в Космоса: Москва блокира важна резолюция на ООН

За първи път от 5 месеца: „Вояджър 1“ изпрати четливи данни на Земята

Защо е толкова трудно да изпратим хора отново на Луната?

Решаващо развитие тласка инженерите към пътуване, по-бързо от светлината

НАСА откри гладко като стъкло езеро на юпитеровия спътник Йо (ВИДЕО)

Промяна в прогнозата - силна магнитна буря за 22 април 2024 г.

Магнитни бури за седмицата 22-28 април 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Космос