На 1 юли - ден, в който влизат в сила новите цени за електричество и топлоенергия, активисти на "Грийнпийс" – България осъществиха демонстрация пред Министерски съвет. Със запалване на печка за дърва и показване на соларен панел те поискаха от правителството да намери решение на проблема с енергийната бедност. От години за горене на дърва отиват по-голямата част от помощите за енергийно бедните, а от "Грийнпийс" настояват за облекчаване на процедурите за монтиране на соларни панели на терасите.
Първият метод е широко разпространеният у нас и "постоянно хабящ нови и нови ресурси, без да даде реално решение на проблема", казват от организацията. Вторият е модерен и далеч по-траен. "Въпросът е кога управляващите ще помислят за по-дългосрочните перспективи на най-уязвимите граждани", питат от "Грийнпийс".
Снимка: © Иван Дончев / „Грийнпийс“ – България
Акцията започна в 08:30 ч. днес. Активистите обявиха, че внасят отворено писмо до управляващите и с него настояват за пет конкретни мерки за "категорично, реално подобряване на качеството на живот на енергийно бедните домакинства – трайно и целогодишно", обясни Балин Балинов от организацията.
България е №1 в ЕС по енергийна бедност
"Държавата ни е на първо място в ЕС по енергийна бедност, затова е крайно време да се създаде план за изкореняването ѝ до 2030 г. Също така ще поискаме вместо от година на година да се дават отново и отново пари за дърва за огрев, да започне да се инвестира в домашни системи за производство на електроенергия и топла вода за собствени нужди от възобновяеми източници", зоват от "Грийнпийс" - България.
„Грийнпийс“ – България настоя пред Народното събрание за трайно и устойчиво решение на проблема с енергийната бедност. Снимка: © Иван Дончев / „Грийнпийс“ – България
През последните 5 години като помощи за енергийно бедни домакинства са били изплатени общо над 827 милиона лева. От тях 187 милиона лева са били дадени само за последния отоплителен сезон на близо 339 хиляди домакинства. Значителна част от тези пари са отишли за дърва за огрев, осигурени от всички нас, данъкоплатците, посочват от организацията.
Още: Скритият потенциал на България в световната битка за климата
"В България в 21 век продължаваме да сечем гори за огрев, а парите ни изгарят година след година, оставяйки хората в края на сезона в същото положение, в което са били и дотогава. Време е за трайно решение за справяне с енергийната бедност – необходимо е да се даде възможност на хората сами да си произвеждат енергия. Държавата да подпомага устойчиви решения, за да не продължаваме да инвестираме в дима на хиляди комини, който задушава, разболява и държи най-уязвимите в непрекъсната зависимост", поясни Десислава Микова - координатор на кампанията "Климат и енергия" в „Грийнпийс“ – България.
Снимка: © Иван Дончев / „Грийнпийс“ – България
"Технологиите се развиха до степен всеки да може да произвежда сам енергия на балкона си. Вместо да унищожаваме горите си за дърва за огрев, енергийно бедните ни съграждани биха могли да получат помощ под формата на балконски фотоволтаици – компактни панели, с които да могат сами да си произвеждат енергия и така да намаляват трайно и целогодишно сметките си за електричество. А не само докато дажбата дърва свърши", допълни тя.
Още: Соларен парк на мястото на въглищна мина: Енергия с потенциал да захрани държава като Германия