„Наказателна отговорност се носи на база чл. 123 от Наказателния кодекс, който ясно определя - поради правно регламентирана дейност, която е източник на повишена опасност, в нарушение на подзаконови и законови актове, допусне да се причини смърт - носи наказателна отговорност. Това е физическо лице”, каза адвокат Марин Марковски в ефира на Нова телевизия по случая с починалото от токов удар момче в София.
Още: Тежка катастрофа: Кола падна в дере в София, двама са пострадали
Още: Пуснаха под домашен арест мъжа, убил по жесток начин куче в Тетевен
Адвокатът поясни, че отговор на въпроса кой носи наказателна отговорност и кой да бъде изправен в съдебната зала с обвинителен акт се решава от шестима следователи и градския прокурор, който ги е назначил.
„За да може да се реши правилно този въпрос, ще трябва да се приложат експертни заключения на техническите експертизи, всички документи, които определят реда за допускане за присъединяване към електропреносната мрежа, както и разпитани свидетели”, каза Марковски.
Той посочи, че има принцип - източниците с повишена опасност, каквито са електропреносните съоръжения, да бъдат под контрола на специалистите.
Още: Задържаха мигранти в столичния квартал „Овча купел“
Още: Разбиха склад с над 100 кг райски газ край Несебър, вътре откриха и Митьо Очите
„Тоест, възможността за изследване кой трябва да носи отговорност е в длъжностните характеристики на служителите в ЧЕЗ”, обясни Марковски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Някой го е отровил: Откриха мъртъв египетски лешояд в Родопите (СНИМКА)
Още: Познати на полицията лица са хванати да продават фалшиви банкноти в евро
Адвокатът отговори и на въпрос дали кметът и архитектът в Район „Триадица” и тези в Столичната община носят отговорност, когато е ясно, че павилионите са незаконни и поставени на неправилните места.
„Носят категорична отговорност. Трябва обаче отговорността на бъде ясно разграничена. Считам, че тук тя е служебна и административна. Те са нарушили грубо служебните си задължения”, заяви той.
„Един архитект, който е допусна, или не е премахнал павилион, който е незаконен или дава възможност този павилион да се включи в мрежата с някаква служебна бележка, не освобождава и не може да ангажира неговата наказателна отговорност. Това считам аз”, поясни още адв. Марковски.
Още: Ясна е най-вероятната причина за смъртта на мъжа, открит в Борисовата градина
Още: Малолетни откраднаха кола: Ето какво им се случи