Столична община възобнови събарянето на хотела на Румен Гайтански – Вълка, намиращ се на брега на язовир „Искър“. Това се случва над една година след окончателното решение на Върховния административен съд, според което фирмата „Био майнинг“ АД на бизнесмена трябва да събори незаконната постройка. Същото беше решил и главният архитект на София, като обжалването на Гайтански не беше уважено. Само че събарянето се забави дълго, защото от Държавно ловно стопанство „Искър“ не пускаха техниката на място с мотив, че така се смущават бременните кошути на територията му.
Още: Първи април: Скопен багер и бременни кошути опазиха "сарая" на Гайтански
Отказан достъп
Повредена техника и отказан достъп - поради тази причина разпоредените за събаряне незаконни сгради на фирма "Био майнинг" останаха недокоснати в началото на април миналата година. Няколко опита за събаряне не сработиха. Според Столична община тогава техниката била компрометирана. Багерът, с който е трябвало да се извърши разрушаването и който е бил вкаран на територията на ловното стопанство, е бил запален от някого и изкаран извън стопанството. Освен това всички кабели в машината били повредени. Съответно - багерът трябвало да бъде ремонтиран, за да работи. Столична община сезира прокуратурата за случилото се.
На всичкото отгоре, от вътрешната страна на стопанството бил паркиран пикап, който пречи да се преминава с по-големи моторни превозни средства.
Още: Сянката на Вълка: Камиони с чужд боклук пълнят софийското депо (ВИДЕО)
От Югозападното държавно предприятие коментираха, че още на 6 март 2024 г. Иван Дивизиев - ръководителят на ловно стопанство "Искър" - бил издал заповед, с която не разрешава влизането на хора и автомобили в ловното стопанство. Причината - да се пазят бременни кошути да не родят преждевременно и да не се пренасят зарази и вируси.
Снимка: Столична община
Събарянето струва около 2,4 млн. лева, като работата трябва да продължи между 3 и 6 месеца. Парите ще се платят от Столична община и след това ще бъдат потърсени от "Био майнинг".
Още: Гайтански и "Чирен" попаднаха в международен доклад за подкопаното върховенство на закона
Съдът се намеси повторно - този път в полза на Гайтански
През юли 2024 г. Пернишкият окръжен съд спря събарянето на незаконния ловен хотел на Румен Гайтански - Вълка. Налице е обезпечителна заповед по търговско дело, която на практика обезсилва заповедта на главния архитект на София за премахване на незаконните постройки, гласеше решението: Съд спря събарянето на ловния хотел на Румен Гайтански до язовир Искър.
Причината за замразяването на събарянето е дело, заведено в Окръжен съд – Перник от фирмата "Форест трол". Тя претендира за неизплатени от "Био майнинг" пари по договор за строително-монтажни работи от 2021 г., съобщи тогава Mediapool.
Проверка в Търговския регистър към онзи момент обаче показваше, че един от собствениците на фирмата, Мирослав Първанов, е съдружник във фирма "Шато Де Фи" заедно с Иван Георгиев. Георгиев е действителен собственик на "Роудуей кънстракшън" - името на компанията изплува покрай кредитите от Българската банка за развитие и се свързваше с Румен Гайтански, като през 2023 г. държавното обвинение спря да се занимава със заема на "Роудуей кънстракшън" от 148,5 млн лв.: Край: ББР успя да върне само 5 от 150-те млн. лв. заем за фирма на Гайтански.
Снимка: БГНЕС
"Възникват сериозни съмнения, че това е един симулативен процес, тъй като исковата молба от „Форест Трол“ ООД е подадена на 07.06.2024 г. Още същия ден е образувано дело по описа на Окръжен съд – Перник. Три дни по-късно, на 10.06.2024 г., постъпва молба за обезпечение. С определение от същия ден, а именно – 10.06.2024 г., съдът в Перник допуска обезпечение и издава обезпечителна заповед на 11.06.2024 г. Съдебният състав е допуснал обезпечителна мярка "спиране на изпълнението на трите заповеди на главния архитект за събаряне на незаконните постройки" с мотивите, че за изхода на делото е нужно да се изследват и установят извършените строителни дейности, които, на първо място, би следвало да могат да бъдат доказани със строителна документация. На второ място – изследването и установяването им се очаква да послужи като доказателство в процес, за което нормативно е предвиден отделен ред, различен от този в обезпечителното производство", посочи тогава Столична община, която впоследствие обжалва.
Още: Граждани обявиха голям успех по делото за инсинератора на Гайтански във Върбовка
Сега от общината съобщават, че тази пречка е преодоляна, и очакват събарянето да стане бързо. Зам.-кметът по строителството Никола Лютов и зам.-кметът по финанси Иван Василев отидоха на място, за да видят как върви възобновеният процес.
Обвинението на Гайтански
Припомняме, че Румен Гайтански беше обвинен за присвояване на необезпечен кредит за близо 150 млн. лв. от Българската банка за развитие (ББР). В края на август 2024 г. Софийският апелативен съд потвърди мярката "задържане под стража" на Вълка, но през октомври той беше пуснат на свобода срещу 250 хиляди лева гаранция.
Антикорупционната комисия и прокуратурата се задействаха около него в период, съвпадащ с разцеплението на ДПС: Антикорупционната комисия свърза рекордния заем от ББР за Гайтански с дълговете на ТЕЦ-а на Доган.