ГДБОП все още проверява използва ли се у нас шпионският софтуер „Пегас“
Катинов каза, че към момента употреба на софтуера „Пегас“ в България не е установена, като посочи, че това не означава, че няма. Той припомни, че незаконното му използване е престъпление по Наказателния кодекс.
Високопоставени служители на ЕС са следени с шпионския софтуеър Pegasus?
Европейският съюз е открил доказателства, че телефоните, използвани от някои от висшите му служители, са били хакнати от израелски шпио...
Проверката на прокуратурата започна на 11 февруари. Изискана е информация от ДАНС, ДАТО и други институции. Тя цели да установи дали е извършвано неправомерно използване на софтуера "Pegasus" в държавни структури с цел нерегламентирано подслушване на български граждани.
Зам.-министърът отбеляза, че политиката на България за киберсигурността е в съответствие с тази на ЕС. По думите му софтуерът „Пегас“ е само върхът на айсберга, тъй като частният пазар за технологии процъфтява. Катинов посочи, че използването на шпионски софтуер не е ново явление, а индустрията е оценявана на 12 млрд. долара. За периода от 2012 г. до 2021 г. 74 държави са закупили подобни технологии, а десетки фирми са базирани в Европа, САЩ и Израел.
„Разкритията за „Пегас“ показват, че се намираме в една нова и не толкова удобна реалност, в която сложни шпионски инструменти се продават на свободния пазар. Има необходимост от подобряване на регулацията и повишаване прозрачността в сектора“, коментира Катинов, пише БТА.
Евродепутатът София инт Велд представи първоначалните изводи от предприетата проверка, свързана с програмата "Пегас" за проникване в мобилни електронни устройства.
Прокуратурата образува дело за нерегламентирано използване на софтуера „Пегас“
Прокуратурата образува дело за нерегламентирано използване на софтуера „Пегас“. Това се съобщава на интернет страницата на ...
"Всички държави от ЕС използват шпионски софтуер", заяви тя и уточни, че не всички европейски страни признават за използването на подобни програми, както и че не всяка от тях непременно нарушава европейските правила. По нейните думи най-големите нарушения са установени в Гърция, Унгария, Полша и Кипър. Евродепутатът посочи, че България и Кипър са разпределителни точки за подобен софтуер.
ОЩЕ: Проверка на ЕП: Всички държави от ЕС използват шпионски софтуер
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от КРИМИ:
Откриха трите момичета, избягали от Център за настаняване във Варна
Шофьорът от катастрофата в Батановци е карал с превишена скорост и без колан
Полицията залови група от осем мигранти в Бургаско
Оставиха в ареста варненеца, убил приятелката си по особено жесток начин
Дете загина в катастрофа, предизвикана от пиян шофьор
Издирват 25-годишен мъж, изчезнал на фестивала "Сурва" в Перник (СНИМКИ)
Майката на издирвания студент от Пловдив получила мистериозен SMS
Тежка катастрофа край Перник, загина 22-годишен мъж (СНИМКИ)
Редактор:
Виолета Иванова
Етикети: проекта Пегас ГДБОП