Киберпрестъпленията се превръщат в растящи предизвикателства за компаниите

1207
Киберпрестъпленията се превръщат в растящи предизвикателства за компаниите
Снимка: iStock/Guliver

Измами, извършени от потребителите (45%), корупция и подкупи (40%) и киберпрестъпления (30%) са най-често срещаните икономически престъпления в България. Присвояването на активи отстъпва от челната позиция, като заема четвърто място с 25%. Това сочат резултатите от тазгодишното издание на Глобалното проучване на икономическата престъпност на PwC. Днес експерти от консултантската компания представиха акцентите от допитването на официално събитие под мотото „Какво остава скрито в сенките?“. На събитието присъства и Пер Съндби, ръководител, Форензик услуги за Югоизточна Европа в PwC, който внесе регионална перспектива по темата.

Данните от проучването показват, че 31% от българските участници са били обект на едно или няколко икономически престъпления през последните две години. Резултатът е по-нисък както от глобалните нива (49%) и тези за Югоизточна Европа (39%), така и от данните за страната за 2016 г. (38%). Според експертите броят на докладваните случаи на измами в страната е повлиян от високия относителен дял (25%) на отговорилите „не знам“ на въпроса: „Била ли е Вашата организация обект на икономическо престъпление през последните две години?“. Интересен също е и фактът, че 35% от българските участници, жертви на измами, са загубили между 100,000 и 1,000,000 щатски долара в следствие на тези измами.

Началникът на "Компютърни престъпления" поиска регистър на педофилите

Трябва да бъдат направени законодателни промени, така че да бъде създаден регистър на педофилите, защото в момента излежават конкретна ...

Профилът на типичния извършител в България се различава от този на глобално ниво

Профилът на типичния извършител на икономически престъпления в България се различава от профила на глобално ниво, става ясно от проучването. 56% от докладваните измами в страната са извършени от външни за организацията лица. В глобален план обаче за основни извършители са посочени служителите, работещи в компаниите (52%). В България престъпленията, извършени от служители, са намалели двойно от 2016 г. насам - от 34% до 17%, основно поради въведени политики за обща превенция на измами.

Киберпрестъпленията – растящи предизвикателства за компаниите

Броят на българските компании, разработили план за действие при киберзаплаха, се е увеличил с 20%. Развитието на технологиите предоставя нови възможности за атаки срещу организациите, но същевременно им помага да изградят по-усъвършенствани стратегии за превенция, показват данните на PwC.

Всяко второ дете на престъпник също става престъпник

Всяко второ дете, израснало в семейство, в което има криминално проявен, се озовава в регистрите на Детската педагогическа стая. Това п...

„По отношение на технологиите болшинството (54%) от анкетираните български участници смята, че промените в регулаторните изисквания имат все по-голямо влияние върху техните организации, докато само 36% смятат същото по отношение на промените в прилагането на регулациите вътре в компаниите. Резултатите потвърждават впечатлението, че организациите са по-скоро реактивни (предприемат мерки едва след събитията), отколкото проактивни по отношение на противодействието на измами“, коментира Ренета Мамасян, Мениджър Форензик услуги в PwC България.

В същото време значителна част от участниците виждат ползите, които технологиите им предоставят – 74% са съгласни, че въвеждането на технологични решения в борбата срещу измамите и/или икономическите престъпления позволява мониторинг в реално време. 72% подкрепят идеята, че това им осигурява информация, въз основа на която могат да предприемат последващи действия.

Тазгодишното глобално проучване на икономическата престъпност на PwC бе проведено в периода юни-септември 2017 г. и е девето поред. Това е най-голямото по рода си проучване до момента със 7,228 участници от 123 държави. В българското допитване участваха 65 компании, като по брой участници страната ни заема първо място в Югоизточна Европа.

В представянето на резултатите и детайлите по темата днес специално участие взеха IT компанията „Аналитикс България“ и адвокатската кантора „Джингов, Гугински, Кючуков и Величков“, а събитието премина при огромен интерес.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КРИМИ:

Вътрешният министър: Спряхме рекордно количество наркотик (СНИМКИ )

Голям удар в контрабандата на наркотици: Задържаха 402 кг хероин за над 16 млн. лв.

Калин Стоянов съзря заговор на вечеринките при Рашков

Тенчо Тенев разкри, че обвинените за контрабанда са се виждали и с Калин Стоянов, и с Рашков

Стана ясна скоростта, с която бе убит футболният треньор Ферарио Спасов

"Съдебна реформа ли": Прокуратурата не иска да гледа сигнал от издирвания Петър Петров-Еврото

Стрелба край Цалапица, има задържани

Хванат в крачка: Крадец скочи от терасата в Плевен

Агресия на пътя: Шофьор замери жена със запалена цигара и я хвана за врата в Софи

Мъжът ѝ я замерил с порцеланова чиния: Жена е с порезни рани

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com