Криминалният психолог и преподавател професор Калин Гайдаров коментира темата за "локалите" в предаването "Още от деня" по БНТ и описа кои са те. "Ако кажа, че това са обикновени деца, някои хора може би ще ми се разсърдят и ще кажат, че са хора, които имат агресия в себе си и са извън общественото пространство. Не, те са си наши деца. Това, което те правят по отношение на другите е тяхното поведение и ние, ако искаме да бъдем общество, трябва да имаме ясната позиция към тези деца. Те са част от всичките деца, не можем да ги изолираме", каза Гайдаров.
Още: "Десетилетия култ към мутрите, чалгата и скъпите коли води до това": Даниел Митов за локалите
Професор Гайдаров коментира и какво показват тези деца с поведението си и на какво се дължи. "Те показват арогантност, непукизъм, безпардонност и незачитане на живота, здравето и имуществото на другите хора. Това са видели, това са чули, това им се показва в публичното пространство", обясни той.
Кои са "локалите"?
"Кои са "локалите" - въпросът седи от много години и отговорът е един и същи от 30 години. Институциите, които трябва да се намесят не се интересуват изобщо. Проблемите на децата се прехвърлят на училището и родителите. А цялостното отношение виси във въздуха. Никой не носи никаква отговорност", каза проф. Калин Гайдаров, криминален психолог в студиото на "Още от деня" по БНТ.
Още: ПП ще се справи с локалите: Бориславова обвини Митов в бездействие (ВИДЕО)
Според него т.нар. "локали" показват неща, които виждат в публичното пространство. Живеят в този контекст. Гайдаров добави, че промените трябва да започнат още в детската градина, където е наложително да се променят програмите, по които се възпитават. Учителките трябва да ги научат как да са добри, да уважават родителите, близките си, приятелите, да се грижат за животинки, да пазят и почистват, вместо да чупят. Ако учителката в детската градина структурира как да общуват с уважение, да пазят, да чистят, да подреждат, децата от малки ще знаят кое е добро. Зарядът трябва да бъде управляван от най-ранна възраст“, каза той.
Родителите нямат време
"Основният ангажимент на родителите днес е да изкарват пари, нямат време, защото работят на две или три места, за да осигурят прехраната. Но трябва да повишат капацитета, който им трябва за родителстване. Имаме достатъчно много източници, да прочетат малко книги, да потърсят съвети и т.н. Трябва заедно с децата си да решават задачи, да пътуват и чистят заедно, има хиляди дребни неща, които създават нагласи за социално поведение", каза още Калин Гайдаров. И добави, че не бива да сме твърде негативни, процесът е обратим, въпросът е с какви мерки. Законът за противообществените прояви е много стар и сигурно никъде в Европа няма такъв. Децата не са приоритет на политиците. "Възпитанието беше изхвърлено от училищата“, категоричен бе той.
Още: Да си част от групата на локалите - методи за "доказване" и жертвите им