16 г. затвор за опит за убийство на новородено - това е наказанието, което Софийският апелативен съд отреди на акушерката Емилия Ковачева. То е с 2 г. по-малко от присъдата, която тя получи на 15 септември 2017 г. при първото разглеждане на делото от Софийския градски съд, пише в. "24 часа".
Още: Седем деца са в болница след пиене на белина в детската градина
Според информацията, присъдата е постановена още в края на октомври, но още ги няма мотивите, с които съдебният състав я е издал.
Ковачева трябва да плати и 400 000 лв. обезщетение на родителите на битото бебе Никол. Тя бе обвинена, че е удряла пеленачето по време на нощна смяна в столична болница през април 2015 г. Тогава Никол е само на 4 дни. След побоя тя отключва епилепсия.
Според прокуратурата на 18 април 2015 г. от 1,49 ч до 3,12 ч акушерката е ударила бебето поне 39 пъти. На записите от камери се виждали притискания с ръце по главата на детето и душене. Още на първа инстанция обаче е отхвърлено първоначалното обвинение, че акушерката е налагала бебето със стъклено шише за хранене.
Още: Oпит за убийство на Митко Русия и сина му, има задържан
Още: Вместо ключодържатели и хавлиени кърпи: Хванаха 200 флакона ботулинов токсин
Ковачева още е под домашен арест в дома на родителите си в Самоков. Мярката ѝ за неотклонение не е променяна от септември 2015 г. "Не сме подавали такава молба и в края на процеса в апелативния съд", каза адвокатката ѝ Жанет Желязкова. Тя се въздържа от коментар на мотивите на последното съдебно решение, докато не бъдат публикувани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Трагедия: 16-годишно момче се самоуби след хвърляне от сграда
Още: ДАНС призна за теч - разследва не архива на Петьо Еврото, а как "БОЕЦ" са боравили с него
Докато траеше процесът, адвокат Желязкова поиска клиента ѝ да бъде диагностицирана - дали не страда от т.нар. синдром на бърнаут (професионално прегряване), тъй като била близо 36 часа на работа без почивка. Заключението на вещите лица обаче е, че няма такъв синдром.
Решението на апелативния съд е взето от състав с председател Камен Иванов, бивш член на ВСС. Съдия-докладчик е Алексей Трифонов. Докато вървеше процеса, той беше избран за шеф на градския съд в София.