Четири часа продължи протестът срещу частната клиника в Пловдив, в която почина 6-годишният Ангел след дентално лечение с упойка, продължило четири часа. Хората пробиха полицейския кордон, счупиха стъклото на входната врата на клиниката и влязоха в нея с искане за среща със стоматоложката и анестезиолога, извършили манипулацията на детето. Заради отсъствието им протестиращите се отправиха към кооперацията, в която живее анестезиологът. Родителите благодариха на хората и ги призоваха хората да се съберат отново идната седмица, предаде БНР.
„Искаме съд“
Близки, приятели, роднини и много пловдивчани се събраха пред частната клиника, където през април след стоматологична манипулация почина 6-годишния Ангел. Протестиращите настояха да влязат в клиниката, но полицейски кордон ги спря. Със скандирания „Убийци“ и „Искаме съд“ разгневените хора започнаха да хвърлят бутилки с вода и счупиха едно от стъклата на входа на клиниката. „Искаме да излязат стоматоложката и анестезиолога и да ни обяснят какво направиха, че детето ни си отиде“, казаха родителите на починалото момче.
Още: Тестването за алергии не е задължително: Зъболекарският съюз след смъртта на дете
Бащата беше единственият допуснат вътре в сградата и след около половин час на излизане заяви, че е разговарял със сина на собственика на клиниката, който обяснил, че медиците, за които настояват да се срещнат протестиращите в момента ги няма. „В тая държава трябва да има контрол, за да не се случват такива неща, както и всяко друго нещо. Тук контролът е занижен и неефективен. Затова погребахме сина си, затова сега ходим в следствието, в прокуратурата и т.н. Ако държавата има достатъчно силен контрол, няма да има как да се случват подобни работи“, каза той.
„Искам да знам защо 4 часа го държаха, анестезиологът извикайте. И зъболекарката, и двете сестри, които 40 минути не знаеха какво правят искам да се покажат и да ми кажат какво му направиха“, каза майката на починалото дете. Всяко здравно заведение да има линейка, да има камери в операционните и преди интервенция задължително на децата да се правят тестове за алергии. Това са само част от исканията, отправени от страна на протестиращите.
Още: Съмнения за лекарска грешка: Разследват смъртта на дете при стоматолог
„Настояваме тези лекари да понесат своята отговорност. Искаме лекарите да бъдат осъдени на затвор. Не искаме просто административни санкции. Има стандарти, но трябва да променим това. Нещо трябва да се промени в тая държава. Аз съм възмутен като цяло от това, което се случва в днешно време със здравеопазването. Аз като родител ме е страх да си заведа детето на доктор, защото не знам как ще го изкарам оттам“, каза протестиращ пред Националното радио.
Протест и пред дома на анестезиолога
Бащата на починалото момче, е успял да разговаря по телефона със собственика на „Медикус Алфа", който го е уверил, че въпросният анестезиолог ще си понесе последствията, след като е виновен. Пред това той се срещна и със сина му, Младен Младенов, който е казал, че трябва да се изчакат резултатите от разследването, което се води.
По-късно протестиращите отидоха и пред дома на анестезиолога, който е упоил малкия Ангел. Там те отново поискаха замесените в случая да поемат отговорност за действията си. Разследването на трагичния случай все още не е приключило. Институциите трябва да действат по-бързо, казаха още протестиращите, които все още са пред клиниката.