Според една от версиите за произхода на абсента неговата рецепта е създадена от лекаря Пиер Ординер, вероятно през 1792 г. в малкото селце Куве в Западна Швейцария. По-късно рецептата била купена от Анри-Луи Перно. Именно Перно отворил фабрика за абсент. Скоро се появила още една рецепта за производството му на базата на анасон. Особена популярност получил абсентът през 1830-те години - тогава във Франция започнали да се завръщат войниците от Африканския батальон. В Африка те добавяли абсент към водата за пиене и били твърдо убедени, че точно това ги е спасило от малария и много други болести.
Още: Стихотворение на деня, 12 май, от Пейо Яворов
Още: Как веднага да разпознаем качественото краве масло от фалшивото?
Тази своеобразна реклама направила абсента популярен във всички слоеве на френското общество. Абсентът се превърнал в питието на художествената бохема. Възхвалявали го творци, чиито имена днес са познати в цял свят: Мопасан, Ван Гог, Рембо, Едгар Алън По, Оскар Уайлд, Мане, Едгар Дега, Ремарк, Пикасо, О. Хенри. Но скоро станало ясно, че „абсентистите“ след продължителна употреба на напитката започвали да страдат от психически разстройства и суициден синдром (склонност към самоубийство). Смятали, че абсентът причинил смъртта на Мопасан, Тулуз-Лотрек, Пол Верлен. Затова от 1905 до 1915 г. го забранили в Белгия, Швейцария, Италия, САЩ и Франция.
Сега абсентът, който все още е забранен в повече от европейските страни, се произвежда в Испания, Андора и Чехия. Днешната напитка е твърде различна от някогашната и няма токсично въздействие – но силният алкохол все така разрушава организма.
Абсентът поначало е твърде горчива напитка. По традиция в него наливат студена вода, която минава през бучка захар, поставена в специална лъжица с дупчици. Водата така разтваря захарта и тя се смесва с напитката. Целта е да се намали горчивината.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 11 май /валутен калкулатор/
По принцип алкохолните напитки, в които е включен анасон, се използват вече дълго време - откакто в това растение открили силни лечебни свойства. В средиземноморските страни те се пият като аперитив. При производството им се включват два вида: зелен анасон, който расте в Средиземноморието, и „бадян“ или звезден анасон от Виетнам и Китай. Анасонът се накисва в алкохола, а след това настойката се дестилира. В получената напитка се добавят захар и карамел.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 11 май, от Димчо Дебелянов
Още: Защо бурканите стават бомбаш? Какво трябва да знае всяка домакиня?
Във Франция днес се произвежда анасоновата настойка „Перно“ (Pernod), с концентрация 45% алкохолни градуса. Тя е наследница на прочутия абсент, подправена с различни растения. Пие се с вода в съотношение 1:5, в коктейли или със сиропи. В Италия пък произвеждат „Самбука“ (Sambucca). Тази анасонова тинктура със силно ухание се пие чиста, по вкус с лед или с кафе на зърна. Специално в Рим самбуката се консумира „с муха“ (con la mosca) по следния начин: две кафеени зърна се слагат в малка чаша, налива се алкохолът, запалва се, изчакват да изстине и едва тогава се пие. Силата й е 38% алкохолни градуса.
Някога поетите, писателите и художниците на Париж наричали абсента „зелената фея“. Той си остава най-известната, възхвалявана от много творци на изкуството, алкохолна напитка – но и, може би, най-непозната за останалия свят.