Изумителният свят на лястовиците: 3 факта за тези вестители на пролетта

23 май 2025, 12:15 часа

Лястовиците са добре дошли всяка година у нас. Тези изящни птици изминават над 4000 километра всяка година, за да достигнат до зимните си жилища в Африка и се връщат през пролетта.

Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете ягоди всеки ден

3 невероятни факта за лястовиците

Факт 1: Лястовиците са създания на навика

Лястовиците са устойчиви, що се отнася до мястото им за гнездене. Те не строят ново гнездо всяка година, а се връщат в старото. В края на краищата, ремонтът на старо гнездо изисква много по-малко работа, отколкото изграждането на ново.

Ако лястовиците установят, че гнездото им е изчезнало при завръщането им в страната, те започват да го строят отново около средата на април. След завършване, което отнема цели четири седмици, женската лястовица снася яйца между средата на май и средата на юни.

Ако времето е хубаво, лястовиците се размножават в продължение на две седмици. Ако времето е лошо, размножителният период продължава до три седмици. По-голямата част от малките лястовици се излюпват през юни.

Още: Нова кариера на 40? Да, възможно е

След това те се хранят и отглеждат от родителите си до четири седмици. След като лястовиците излетят, загрижените родители се грижат за малките още една или две седмици, като им носят насекоми.

След като първото потомство напусне гнездото, лястовиците се размножават втори път в средата на юли. Те обаче правят това само ако на мястото им на гнездене има достатъчно насекоми. В края на краищата, едно семейство лястовици се нуждае от около 250 000 насекоми всяка година.

Факт 2: Лястовиците са тясно свързани с хората

Лястовиците имат тясна връзка с хората и са адаптирани към среда, повлияна от човека. Те са заменили първоначалните си места за размножаване по скалисти склонове с конюшни, покриви и стени на къщи.

Още: Колко години живеят лястовиците

Понякога лястовици строят гнездата си по сградите, а други ги строят вътре, например в обори за животни. Ето защо лястовицата се нарича още и оборска лястовица.

Но възможностите за гнездене намаляват от година на година. Собствениците на жилища много често премахват гнездата, а съвременните обори често са запечатани, така че лястовиците да не могат да влязат и да намерят подслон.

Факт 3: Гнездата на лястовиците не са еднакви

Лястовиците строят гнездата си според метеорологичните условия и местоположението. Гнездото на някои лястовици, които са изложени на вятъра и времето навън, се състои от 700 до 1500 глинени топчета. Следователно глинестата почва, от която могат да добиват строителния си материал, е основна предпоставка за тяхното заселване.

Още: Изискан стил на достъпна цена: Модни тайни от стилистите на звездите

Гнездата на други лястовици са почти напълно затворени. Те седят под надвеси на покрива или под издатините на стените на място, което е възможно най-защитено. Малкият входен отвор е единственият отвор в гнездото.

Лястовиците гнездят в затворени пространства. Те нямат защитен покрив над гнездото и образуват купа, която е отворена отгоре. Предпочитаното им място е високо в сградата и на безопасно разстояние от селскостопански животни и хора.

Още: Тайната на дълголетието не е само в здравословния начин на живот

Пристигането на лястовиците е символ на настъпващата пролет и съживяването на природата. Със своето постоянство, привързаност към старите гнезда и способността да се адаптират към човешката среда, те ни напомнят колко крехък и ценен е балансът между хората и дивата природа. За да продължат да ни радват с песните и полетите си, е важно да защитаваме местата им за гнездене и да пазим околната среда чиста и гостоприемна.

Лястовиците са повече от прелетни птици — те са живо доказателство за удивителната устойчивост и природна мъдрост. Ако им дадем нужното пространство и спокойствие, те ще продължат да се връщат при нас година след година, като съвършен ритъм на живота, който свързва континенти, сезони и съдби.

Още: Черни срещу зелени маслини: Разликата не е само във вкуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес