Климатичната система е най-добрият приятел на човека, а по време на рекордни жеги е и истинско спасение. Едва ли някой би искал да остане без климатик в най-горещите дни, когато термометърът показва +45 °C на сянка. За да работи системата безупречно дори в условията на летен ад, е необходимо да се знае как правилно да се борави с техниката.
Сянката е приятел на климатика
Климатикът работи на принципа на термопомпа. Той пренася част от прохладата от външния въздух в къщата. Звучи необичайно, но така работи всеки хладилен агрегат, включително хладилник.
Преди да монтирате външното тяло, трябва да изберете мястото за монтаж. То трябва да се монтира на най-сенчестото място, за предпочитане там, където слънчевите лъчи не достигат през лятото. Това е лесно да се определи: най-тъмната и най-хладна стена на къщата е тази, обърната на север. Колкото по-хладен е климатикът, толкова по-комфортно е за човек.
Колко ток харчи един климатик през лятото?
Сянка за вътрешното тяло
Въпреки че вътрешното тяло остава „студено“ по време на работа, то също трябва да се постави там, където слънцето не грее. Тогава системата ще охлажда помещението, а не слънцето. Освен това, пластмасата, нагрята от слънцето, ще започне да се охлажда бързо, когато климатикът е включен, което може да причини козметични или механични повреди.
Горещо? Изолирайте тавана!
Климатикът засмуква въздух от помещението през дюзите на горната част на вътрешното тяло, прекарва го през студения изпарител и го изхвърля в помещението. Температурата на въздуха на тавана винаги е по-висока, отколкото на човешки ръст.
Колкото и странно да звучи, е необходимо да изолирате помещенията: изолирайте дома от външни фактори за ефективна работа не само на отоплението, но и на охлаждането.
Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Прозорци и завеси
За да работи климатикът възможно най-ефективно, е необходимо да се изолира помещението от топлината, която идва през прозорците с двоен стъклопакет. Има два начина за решаване на проблема: монтиране на затъмняващи щори или енергоспестяващи прозорци с двоен стъклопакет.
Разбира се, подмяната на прозорци е мащабно събитие. Затова можете да се ограничите до дебели завеси и алуминиево фолио.
Не по-ниско
Само не забравяйте: климатикът няма да охлади стаята по-бързо, ако настроите температурата на дистанционното управление на 18 °C. В този случай той просто ще спре да се изключва и ще „блъска“, без да спира, докато компресорът не се изчерпи.
Съвременната сплит система е климатичен контролер, който автоматично контролира охлаждането според температурата в помещението. Следователно, дори 22-23 °C на дистанционното управление ще бъдат достатъчни, за да охладят значително помещението. Климатикът няма да се изключи, докато не намали температурата до зададеното ниво. Когато помещението се охлади, той ще се изключи „за почивка“.
Температурна разлика
Съществува мнение, че климатикът причинява настинки, кашлица, температура и хрема. Всъщност системата просто излъчва прохлада, а собственикът ѝ се разболява. Не настройвайте температурата в помещението под 7-10 °C по-ниско от външната.
Защо не трябва да спите с включен климатик
При включване системата претърпява силен шок, тъй като термопомпата започва процеса на преход на фреона от едно състояние в друго. Ако температурата на газа във вътрешния и външния блок се различава в допустимите граници, натоварването на компресора и другите части на веригата е минимално. При включване на климатика с горещ вътрешен блок, шокът върху механиката може лесно да повреди скъпо оборудване. По този начин е по-лесно за климатика да работи, ако в помещението е хладно.
24-часова настройка от 23-24 °C ще бъде удобна както за собственика, така и за оборудването.
Не изключвайте от контакта
Не се препоръчва рязко изключване на климатика. По време на работа налягането в системата е на максималната си стойност. Рязкото изключване на компресора може да доведе до преминаване на оборудването извън строя.
Правилният начин да го направите е да изключите климатика с дистанционното управление или бутона на вътрешното тяло, да изчакате, докато вентилаторът на външното тяло спре да работи, и след това да изключите системата от контакта.
Не използвайте максимална скорост
Отново стигаме до проблема с температурните разлики. Ако използвате максималната скорост на вентилатора в режим на охлаждане, тогава по време на почивките вътрешният изпарител ще се нагрява твърде бързо от въздуха в помещението. Веднага щом климатикът стартира компресора, системата ще получи шок във веригата.
Неочаквани заболявания, които могат да се развият при климатик
Не турбо, а таймер
Дори най-слабият климатик гордо блести с надпис "Turbo". В този режим климатът работи на краен предел: включва максималната скорост на вентилатора, понижава температурата до минимално възможната и работи в това състояние, докато не се изключи автоматично.
Въпреки адските усилия на оборудването, скоростта на охлаждане на помещението ще бъде недостатъчна, защото винаги ни е нужно „по-бързо“. Затова не измъчваме летния работник с контрастни задачи, а го оставяме включен сутрин на нежните 24 °C и вечерта ще получим приятен климат в апартамента.