Каква е разликата между Гергьовден и Димитровден?

05 май 2025, 10:13 часа

Гергьовден и Димитровден са народни празници, които са особено тачени. Старите хора казват, че Св. Димитър води зимата, а Св. Георги – лятото. Дори има интересна легенда за двамата, в която те са братя, дори близнаци, но всеки от тях бил господар на различен сезон.

Народни схващания за двата празника

Според народната легенда, Димитър и Георги били братя близнаци, но Димитър се родил първи. Той бил повелител на зимата. Георги пък станал господар на пролетта и лятото.

В миналото годината за населението се деляла на две – зимен и летен период. Зимният период се свързвал с активна почивка и липса на работа по полето, а летния е изцяло изпълнен с кърска работа. Тези два празника били сигурните граници на народа ни за зимата и лятото. Те очаквали падането на първия сняг около Димитровден. Не е случайно и това, че на този ден всеки стопанин прибира на сухо и закрито ралото. Нареждат и дървата за топлене за зимата под стрехите.

Обичаи за Димитровден

Димитровден се чества на 26 октомври. Това е най-значимият неподвижен църковен празник в този период на годината.

Св. Димитър Солунски през 3 век, макар и много млад, бил управител на Солун. Описва се като воин, смел закрилник на слабите и бедните. Той бранел ревностно християнството и точно заради това бил прибран в затвора от император Максимилиян. По негово време така постъпвал военачалник Лий с християните с града.

Направете това на Димитровден, за да имате пари през цялата година

Благодарение на молитвите на Димитър в тъмницата, вярващият Нестор спечелил двубоя с Лий. Императорът заповядал да убият с меч Димитър и Нестор щом разбрал за това на 26 октомври 306 г.

Бог дарил тялото на Димитър с чудна сила и нетление. Това била причината от останките да потече миро, което да лекува и да спасява душите на хората. През 6 и 7 век св. Димитър става покровител на Солун.

Когато през 1185 г норманите покоряват Солун, братята Асен и Петър пускат слуха, че по незнаен начин в Търново се е появила икона на св. Димитър и той е станал защитник на Българите и в частност на Асеневците.

Русите също споделят култа към Св. Димитър. Техните войници го имат за свой защитник.

В някои планински райони се гледа кой ще е първият гост на този ден – „полазника“ - за да се разбере каква ще е идващата година за семейството.

Считало се, че Св. Димитър и Архангел Михаил са братя. Затова в съботата преди Димитровден се организира Димитровска задушница. Хората раздават питки и жито за помен.

Какво трябва и не трябва да се прави на Димитровден?

Димитровден слага началото на сезона на сватбите и годежите. Трапезата на Димитровден изисква приготвянето на гювеч от овнешки или курбан. Цветята за именниците на този ден се кичат с червен конец, за да са здрави получателите целогодишно.

Гергьовден

Гергьовден, на свой ред, е най-значимият празник през пролетта след Великден. Той поставя началото на лятото и на земеделската работа. Празникът е символ на възраждането на природата. Празнува се на 6 май. Св. Георги се счита за покровител на стадата и овчарите. Интересното е, че този празник се празнува не само от християните, но и от мюсюлманите.

Гергьовден 2024 – всичко за празника на едно място

В навечерието на Гергьовден се месят обредни хлябове в нови нощви и то задължително с мълчана вода. Домакинята трябва да меси хляба в празнични дрехи и със закичена зелена китка. За да втаса тестото, се завива с женска риза, за да раждат овцете женски агнета. Всичко се украсява със зеленина.

На празника се коли курбан – агне. То трябва а е първото мъжко агне в къщата. То трябва да е напълно здраво, бяло и да му се даде вода и храна преди заколването.

По това време на годината младежите за женене се люлеят на Гергьовски люлки, които са вързани на здраво или плодно дърво, и пеят любовни песни. Това се прави през целия ден.

На празничната трапеза се слагат млечни продукти, дроб сарма, баница, вино, варено жито и обреден хляб. Играят се Гергьовски хора.

Гергьовден 2024 - какво трябва и какво НЕ трябва да се прави

Ако погледнете отблизо иконите на двамата светци – Димитър и Георги – ще се убедите, че те са доста еднакви. И двамата са яхнали коне, но Георги е на бял кон и убива змей, а Димитър е на червен или кафяв кон и с копие промушва военачалник Лий.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес