За да направите своя компост, трябва да използвате определени съставки.
Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Обикновено градинарите хвърлят всичко, което имат под ръка, в купчината компост: остатъци от храна, окосена трева, паднали листа и плевели. Основните компоненти на компоста са:
- Зелените компоненти са мокри материали, съдържащи азот, като трева, хранителни отпадъци, остатъци от зеленчуци и плодове, обелки от банани и картофи.
- Кафявите компоненти са материали, съдържащи въглерод, като сухи листа, слама, дървени стърготини, клонки и картон.
Още: 3 съставки, които задължително трябва да сложите в компоста
Обаче простото натрупване на тези компоненти на купчина и чакането им да изгният не е достатъчно. Процесът трябва да се ускори. И тук ще споделя с вас една стара тайна, която използват опитни градинари: не забравяйте да поливате компоста. И не просто вода, а нещо специално.
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Много хора смятат, че компостът загнива сам. Те просто слагат отпадъците на купчина и чакат всичко да се случи от само себе си. Но това не е вярно. Компостът е сложна биохимична система. За да се разграждат отпадъците бързо и ефективно, те се нуждаят от влага и микроорганизми. Без тези условия процесът може да се проточи в продължение на много години. Градинар споделя, че веднъж направил грешката да остави компостната купчина без подходяща влага и контрол. Две години по-късно погледнал там и имало само полуизгнила маса.
Какво можете да добавите към компоста, за да ускорите процеса на разлагане?
Разбира се, трябва да се добави вода. Това е основата. Но ако искате процесът да върви по-бързо и по-ефективно, трябва да добавите още нещо. Вземете обикновена трева и я накиснете във вода за няколко дни. А ето и готов азотен коктейл за вашия компост! Тези инфузии са като енергийна напитка за микроорганизми, които разграждат органичните вещества.
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Още: Какво трябва да направите с компоста през ноември?
Мая. Обикновената хлебна мая е компостен супергерой. Разредете я във вода и полейте купчината. Това ще помогне за ускоряване на процеса на разлагане. Дрождите помагат за бързото обработване дори на тежки органични вещества като клонки и малки кости.
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Сега вече разбирате защо не трябва да изхвърляте клоните на растенията след подрязване.
Как правилно да използвате есенни листа за компост?