Първият и най-голям космически полигон в света е Байконур. Намира се на територията на Казахстан и заема площ от 6717 кв. км. По време на съществуването на космодрума са изстреляни около 5 хиляди ракети. Оттук беше изпратен първият сателит в света в Космоса. Юрий Гагарин също направи своя полет от този космодрум.
Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата
Още: Привличат ли се противоположностите - учените имат категоричен отговор
Колко български космонавти са летели в Космоса?
Местоположението на космодрума е избрано внимателно. Специална комисия разглежда няколко потенциални територии. Решаващ фактор е било мнението на Михаил Рязански, съветски радист и конструктор на ракетна и космическа техника. Той смятал за най-добрия вариант районът на Кизил-Орда в Казахстан, близо до река Сърдаря.
Създаването на Байконур е бил един от най-големите строителни проекти в СССР. Проектът е бил класифициран, за което са създадени редица трудности. Било е необходимо да се построи по такъв начин, че сградите да не се виждат от минаващата железопътна линия Чкалов-Ташкент. Работата се ръководи от генерал-майор от инженерно-техническата служба Георгий Шубников. Първият ръководител на космодрума в деня на откриването на 2 юни 1955 г. е бил генерал-лейтенант Алексей Нестеренко.
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Байконур придобива световна слава на 4 октомври 1957 г., когато съветските разработчици извеждат в орбита първия изкуствен спътник на Земята PS-1. По-малко от 4 години по-късно от космодрума беше изстрелян космическият кораб "Восток-1" с Гагарин на борда.
На територията на Байконур има 5 действащи комплекса за изстрелване на ракети и 13 монтажни корпуса. Космодрумът включва и завод за производство на специално гориво. В момента има две летища, а по територията са положени 470 км железопътни линии. Байконур има специална традиция: преди полета всеки космонавт засажда персонално дърво в алеята, което е положено от Юрий Гагарин.