„Гедехтнискирхе“ в началото на берлинската улица „Курфюрстендам“ е една от най-важните църкви в Берлин, но тя е и много повече - забележителен паметник срещу войната и разрушението.
В чест на първият германски кайзер Вилхелм I неговият внук, кайзерът Вилхелм II проектира великолепна църква, построена от Франц Швехтен между 1891 и 1895 г. в неоромантичен стил. Помпозният дизайн с пет кули отразявал тенденциите на времето и вкусовете на кайзера. Петте църковни камбани били вторите по големина в Германия след тези на Кьолнската катедрала, а при откриването зазвънели толкова силно, че вълците в близката зоологическа градина започнали да вият.
Дълго време това била най-високата църква в Берлин - 113 м.
Още: Откъде идва името на немската столица Берлин?
Но на 23 ноември 1943 г. там била произнесена проповед на тема „Всичко минава!“ - а няколко часа по-късно храмът бил разрушен в резултат от бомбардировка на англо-американската авиация. Самите камбани били претопени за боеприпаси. А след края на войната съюзниците не искали да възстановят църквата, понеже сметнали, че била „символ на прекалена национална гордост“. След войната развалините, които останали от нея, били наричани „Кухият зъб“.
През 1956 г. плановете за пълно разрушаване на църквата предизвикали гневни обществени протести. Като компромис архитектът Егон Айерман интегрирал руините в проекта си за нова църква, която била завършена през 1961 г. Конструкцията се състои от бетонни елементи тип „пчелна пита“ с цветни витражи. Вътре в осмоъгълния кораб те излъчват богата синя светлина и създават атмосфера на смирено спокойствие. А недалеч от разрушения храм архитектът Е. Айерман издига две ултрамодерни сгради с правилни геометрични форми, които били осветени през 1961 г. Едната от тях, ниска осмоъгълна църква, има стени с форма на пчелна пита, облицовани с лазурни плочки. Вътре светлината, проникваща през тях, повтаря невероятния светлинен ефект. Стъклото сякаш свети с мистичен син цвят.
Тайната на сиянието се крие в оригиналното архитектурно решение: източниците на светлина са разположени по особен начин между две стени на разстояние 2,70 м един от друг. Те осветяват стъклото, вмъкнато в безброй бетонни „пчелни пити“, в мистериозен, тайнствен и загадъчен син цвят. Високата 4,60 м фигура на Иисус Христос, сякаш носеща се във въздуха над стилизирания олтар, допълва цялостното сюрреалистично впечатление. В неделя в църквата се провеждат концерти на орган, които са популярни сред туристите и местните жители.
Всеки час камбаните бият в ритъма на мелодия, композирана от правнука на последния кайзер, принц Луи Фердинанд.
Още: Украса за едни, храна за други: Нахраниха слоновете в Берлин с коледни дръвчета (ВИДЕО)
Руините на някогашната 68-метрова централна кула били запазени на специално построена платформа. Около тях архитектът създава новите строителни части. Така църквата се превърнала в един от отличителните белези на следвоенен Берлин.
Мемориалната зала
В подземието на старата кула има мемориална зала, експонатите на която разказват историята на църквата. В нея се съхраняват оцелялото скулптурно изображение на Христос, фрагменти от мраморни релефи, реставрирани ценни мозайки и някои литургични предмети. Тук се намира и разпятие, направено с пирони от овъглените греди на покрива на катедралата в Ковънтри, която била почти напълно разрушена от немски бомби през 1940 г. Кръстове от гвоздеи на Ковънтри се намират също и в други разрушени градове - Дрезден, Хирошима и Волгоград, като символ на помирението.
Коледа около църквата
Още: В Берлин: Зелените искат отделни вагони в метрото за жени
По време на коледните и новогодишните празници площадът пред църквата се преобразява. В центъра стои украсена коледна елха, а самият площад е изпълнен с търговци от различни градове на Германия с ярко украсени улични търговски сергии. На този празничен панаир можете да си купите сувенири, да хапнете истински немски колбаси, да опитате греяно вино, приготвено по специална рецепта, и просто да се забавлявате по време на коледните празници.
Туристите нарекли реставрираната Гедехтнискирхе „Синята църква“ заради нейните синьо светещи прозорци.
---