В Северна Италия археолози откриха зъб от дете неандерталец. Възрастта на находката е около 48 000 години. Засега това е най-новото доказателство за присъствието на неандерталци в региона. Резултатите от изследването са публикувани в „Journal of Human Evolution“.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Зъбът е намерен в Рипаро дел Бройон на хълмовете Беричи в района на Венето. Учените са установили, че това е млечен горен десен зъб, който е принадлежал на дете на възраст 11-12 години. Генетичният анализ показва, че собственикът на зъба по майчина линия е свързан с неандерталците, живеещи в днешна Белгия.
Според италиански учени от университетите в Болоня, които са изследвали находката, това е много важно откритие, защото хвърля светлина върху миграционния път на неандерталците през период, когато Европа е била обитавана активно от съвременните хора, измествайки неандерталците.
„Това е много важно, като се отчете, че когато това дете е загубило зъба, общности от Homo sapiens вече са съществували на хиляди километри в България“, каза Стефано Бенаци, координатор на изследването. Това прави Венето ключово място за разгадаване на постепенното изчезване на неандерталците в Европа."
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Откритието е станало възможно благодарение на иновативни изследователски методи, използвани от учените.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Предварителните резултати от разкопките в Рипаро дел Бройон показват, че неандерталците са използвали мястото дълго време, тъй като учените са открили тук кремъчни ловни инструменти от местен камък и много останки от заловени животни.
„Производството на инструменти, главно от кремък, показва високата адаптивност на неандерталците и системното им използване на суровините, налични в района им на пребиваване“, отбелязва друг автор на изследването, професор Марко Пересанти от университета във Ферара.
Археологическата работа в Рипаро дел Бройон е част от проекта ERC SUCCESS за изследване на биокултурните промени, настъпили в Италия по време на прехода от неандерталец към Homo sapiens. Целта на проекта е да разбере кога съвременните хора са дошли в Южна Европа, каква е била причината за техния адаптивен успех и защо неандерталците в крайна сметка са изчезнали. Учени от Германия и Великобритания участват в този проект заедно с италиански археолози.
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали
Още: Създадоха светещи бактерии, помагат за замърсяването