Британски учени назоваха три всекидневни навика, които са способни да намалят риска от възрастови заболявания и да удължат живота, пише Daily Express.
Още: Как да намерим контролната цифра на нашето ЕГН
Още: Как да изселим безплатните пернати наематели от балкона си?
На първо място учените препоръчват да не се злоупотребява със захар. Нейната висока консумация може да предизвика възрастови заболявания на сърдечносъдовата система и диабет. Намаляването на съдържанието на захар в храната ще помогне да се забави стареенето, да се предотвратят нарушения в метаболизма и да се подобри общото здравословно състояние.
Д-р Дейвид Синклер съветва да се приемат по 1000 мг от антиоксиданта ресвератрол. Той се съдържа например в червеното вино и някои други продукти и се смята за естествен помощник в забавянето на процеса на стареене. Освен това ресвератролът помага в борбата с рак, диабет, болестите на сърцето и затлъстяването.
Зеленият чай удължава живота. Ето как
Още: Кои са петте езика, на които се говори в Мароко
Още: Кои животни обичат да си хапват таралежи и "таралежки"?
Още учените препоръчват да се приема витамин D, тъй като неговото ниво на съдържание в организма е обратнопропорционално на риска от смърт. Той удължава живота и снижава риска от възрастови заболявания. Организмът го изработва при попадането на преки слънчеви лъчи върху кожата. Но в периода от октомври до март хората не го получават в достатъчно количество, затова е необходимо да се приема във вид на таблетки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да предпазим кашкавала от мухлясване в жегите
Още: 6 юли: Какъв църковен празник е и какво НЕ трябва да правят жените
По-рано учените от университета в Сидни установиха, че диетата може да бъде по-ефективно средство за профилактика на диабет, инсулт и сърдечни заболявания в сравнение с лекарствата. Изследователите са открили, че най-голямо въздействие върху черния дроб оказва балансът на микроелементите и калоричността. Освен това употребата на белтъчини и високото количество калории влияе силно не само на метаболитните пътища, но и на фундаменталните процеси, контролиращи функционирането на клетките.
Проучване: Грижата за внуците удължава живота на бабите и дядовците с 5 години
При високо ниво на консумация на белтъчини се развива окислителен стрес, когато се произвеждат по-голямо количество активни форми на кислорода, увреждащи клетъчните мембрани, белтъците и ДНК.
Още: От колко кг грозде се ражда 1 литър вино?
Още: От дъб до смърч – защо кубик дърва не тежи еднакво?