Тези всекидневни навици удължават живота

22 ноември 2021, 10:05 часа

Британски учени назоваха три всекидневни навика, които са способни да намалят риска от възрастови заболявания и да удължат живота, пише Daily Express.

Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас

Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?

На първо място учените препоръчват да не се злоупотребява със захар. Нейната висока консумация може да предизвика възрастови заболявания на сърдечносъдовата система и диабет. Намаляването на съдържанието на захар в храната ще помогне да се забави стареенето, да се предотвратят нарушения в метаболизма и да се подобри общото здравословно състояние.

Д-р Дейвид Синклер съветва да се приемат по 1000 мг от антиоксиданта ресвератрол. Той се съдържа например в червеното вино и някои други продукти и се смята за естествен помощник в забавянето на процеса на стареене. Освен това ресвератролът помага в борбата с рак, диабет, болестите на сърцето и затлъстяването.

Зеленият чай удължава живота. Ето как

Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?

Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела

Още учените препоръчват да се приема витамин D, тъй като неговото ниво на съдържание в организма е обратнопропорционално на риска от смърт. Той удължава живота и снижава риска от възрастови заболявания. Организмът го изработва при попадането на преки слънчеви лъчи върху кожата. Но в периода от октомври до март хората не го получават в достатъчно количество, затова е необходимо да се приема във вид на таблетки.

По-рано учените от университета в Сидни установиха, че диетата може да бъде по-ефективно средство за профилактика на диабет, инсулт и сърдечни заболявания в сравнение с лекарствата. Изследователите са открили, че най-голямо въздействие върху черния дроб оказва балансът на микроелементите и калоричността. Освен това употребата на белтъчини и високото количество калории влияе силно не само на метаболитните пътища, но и на фундаменталните процеси, контролиращи функционирането на клетките.

Проучване: Грижата за внуците удължава живота на бабите и дядовците с 5 години

При високо ниво на консумация на белтъчини се развива окислителен стрес, когато се произвеждат по-голямо количество активни форми на кислорода, увреждащи клетъчните мембрани, белтъците и ДНК.

Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?

Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес