Учени: Това е най - добрият и най-лошият час в денонощието

15 май 2025, 15:25 часа

Изглежда, че нощта е наистина най-тъмна точно преди зазоряване. Учени са установили, че 5 сутринта е официално най-лошият час от деня, въз основа на настроението, циркадния часовник и други фактори, според проучване, публикувано в PLOS Digital Health Journal.

Как лесно да се справите със стреса: 3 съвета за перфектно настроение

Изследователи от Университета на Мичиган и Dartmouth Health установиха, че това е времето от деня, когато хората съобщават за най-ниското си настроение, независимо кога са се събудили.

Обратно, проучването предполага, че 17:00 ч. е моментът, в който повечето хора са най-щастливи, съобщава „Ню Йорк Поуст“.

Още: Подправката, която влияе на настроението ни

„Настроението естествено се променя циклично с ниско сутрин и високо през нощта, независимо от лишаването от сън“, обясни Бенджамин Шапиро, водещ автор на изследването и психиатър в Dartmouth Health.

Той и екипът му стигнаха до това заключение, като анализираха данни от Fitbit от 2602 медицински стажанти в продължение на две години.

Те използвали резултатите от неговото преносимо устройство за проследяване на здравето, за да измерят непрекъснатия сърдечен ритъм на участниците, броя на стъпките, данните за съня и ежедневните им оценки за настроение.

Междувременно, измерването на сърдечната честота и движението на стажантите позволи на учените да оценят техния циркаден ритъм, както и часовете им на будност.

Още: Какво се случва с тялото ни, когато времето навън е дъждовно и лошо?

Открихме, че настроението следва ритъм, свързан с вътрешния часовник на тялото, и влиянието на часовника се увеличава, когато някой стои буден по-дълго“, каза старшият автор Дани Форгер, който преподава математика в Медицинския факултет на Мичиганския университет.

Във връзка с анализа на Fitbit, изследователите периодично ще молят учениците да оценят настроението си по скала от едно до десет.

Изследователите установили, че наред с гореспоменатата корелация между времето и настроението, настроението на участниците се влошавало, колкото по-дълго са били будни.

„Липсата на сън е отделен процес, който допълнително понижава настроението“, обясни Шапиро. „Така че някой, който е буден цяла нощ в 5 сутринта, би трябвало да има дори по-лошо настроение, отколкото ако току-що се е събудил в 5 сутринта.“

Още: Как Луната влияе на здравето ни и защо засяга повече жените?

Той добавя: „Въпреки това, в един типичен ден настроението им в 5 сутринта все още ще бъде по-ниско, отколкото беше вечерта.“

Няма информация как скорошната промяна в лятното часово време влияе върху времето на тези психологически върхове и спадове.

Разбира се, това проучване не е без своите уговорки, а именно защото екипът е анализирал сравнително малка проба в изкуствена лаборатория. Според проучването, това може да не отразява точно сложността и нюансите на промените в настроението и как те са повлияни от фактори като социална динамика, график и темперамент.

Още: 9 здравословни храни, които повдигат настроението

Например, изследователите забелязали, че няколко участници, които са били навън, са останали будни повече от 18 часа през деня.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес