Името „Истанбул“ днес звучи напълно естествено, когато говорим за един от най-големите градове в света. Но векове наред същото това място е било известно като Константинопол – символ на християнската цивилизация(Византия) и по-късно Османската империя. Въпреки че Османската власт е наложена още през 1453 г., официалната смяна на името на града от Константинопол на Истанбул става едва през 20 век. Защо толкова късно?
Исторически контекст: от Византия до Османската империя
През 330 г. император Константин Велики официално прави древния Византион столица на Римската империя под името Константинопол, което означава „градът на Константин“. В следващите 1000 години той се превръща в сърцето на Източната Римска империя, позната като Византия – икономически, културен и религиозен център.
През 1453 г. градът е завладян от султан Мехмед II и става столица на Османската империя. От този момент нататък, въпреки че официално остава с името Константинопол, в народната реч започва да се използва все по-често терминът „Истанбул“.
Откъде идва думата „Истанбул“?
Името „Истанбул“ има вероятно гръцки произход – от фразата „εις την Πόλιν“ (ис тън полин), която означава „в града“. Това е начинът, по който жителите на региона са наричали Константинопол в ежедневието си – „отивам в града“, което с времето се е сляло в една дума: Истанбул.
В продължение на векове, в говоримия език – особено сред мюсюлманското население – името „Истанбул“ съществува успоредно с официалното „Константинопол“, което се използва в документи, географски карти и международна кореспонденция.
Защо чак през 20 век настъпва официалната промяна?
След разпадането на Османската империя и създаването на Турската република през 1923 г., страната предприема множество реформи с цел модернизация, секуларизация и отдалечаване от османското минало. Начело на тази трансформация е Мустафа Кемал Ататюрк, първият президент на Републиката.
Сред основните цели е създаването на нова национална идентичност, отделена от многоетническия и религиозен характер на Османската империя. Името „Константинопол“, напомнящо за християнското минало, вече не пасва на новата визия.
През 1930 година, турската държава предприема официалната стъпка – с указ се въвежда използването на името „Истанбул“ за всички вътрешни и международни цели. В същата година Турция моли всички международни пощенски служби и организации да престанат да използват името Константинопол в кореспонденцията и да го заменят с Истанбул.
Международната реакция и съвременната употреба
Интересното е, че дори след 1930 г., в някои части на света – особено в православните и гръкоезичните среди – се продължава с употребата на „Константинопол“, най-вече в религиозен и исторически контекст. Например, Вселенският патриарх, който е духовният глава на източното православие, и до днес носи титлата „архиепископ на Константинопол“.
В съвременната география и политика обаче, името Истанбул е безспорно признато като официално.
Какво символизира промяната?
Промяната на името е не просто административен акт – тя е дълбок символ на културна и политическа трансформация. От християнска столица, през ислямска османска метрополия, до модернизиращ се национален турски мегаполис – Истанбул олицетворява хилядолетна история, пречупена през променящи се идеологии.
Името „Истанбул“ може да изглежда напълно естествено днес, но пътят до неговата официална поява е изпълнен с културни, исторически и политически пластове. От „градът на Константин“ до eдин от най-големите метрополиси в Европа – Истанбул е живо свидетелство за преплитането на изтока и запада, миналото и бъдещето в едно.