Защо трябва да се радвате, ако видите таралеж в двора си

13 май 2025, 20:15 часа

Първият трепет, когато забележите малко бодливо топче да прекосява тревата, не е случаен: присъствието на таралеж в градината е знак, че екосистемата около дома ви е в добра форма. Освен че е очарователен, този нощен посетител решава куп проблеми, които иначе биха ви донесли главоболия, и го прави по напълно естествен начин.

Какво задължително трябва да направите, ако видите таралеж в двора си

Таралежът – естествен пазач на зеленчуковата леха

Таралежите са всеядни с подчертани предпочитания към насекоми и мекотели. В една вечер възрастен екземпляр може да изяде десетки охлюви, голи охлюви, ларви и други вредители, които често опустошават салати, ягоди и подправки. Благодарение на това, вместо да пръскате химически препарати, вие получавате жив, безвъзмезден „профилактик“ срещу най-упоритите вредители.

Хапят ли таралежите

Когато таралежът се настани около вас, той създава балансиран натиск върху популациите на нежеланите видове. Тъй като не засяга растенията и не посяга към плодовете, може да се каже, че спестява и време, и пари, и нерви на всеки градинар, дори без да го молите.

таралеж

Жива аларма за биоразнообразие

Европейският таралеж е обявен за „близък до застрашен“ от IUCN, след като популацията му претърпя драстичен спад през последните десетилетия. Ако видите таралеж в двора си, това означава, че средата ви все още предлага достатъчно укрития, храна и чист въздух – нещо, което много градски райони вече не могат да осигурят.

Как „принципът на таралежа“ ще ви направи щастливи и богати?

Казано иначе, колкото повече таралежи се задържат около дома ви, толкова по-здраво е местното биоразнообразие. Появата му подсказва, че вероятно около вас няма тежки химически обработки, което е добра новина както за вас, така и за всички почвени организми. Те са индикатори – когато изчезнат, първите симптоми на проблем са вече настъпили. Поддържайки „отворена вратичка“ за тях, вие ускорявате и възстановяването на пеперуди, земни червеи и други полезни видове.

таралеж

Грижи, за да задържите таралежа

Наличието на купчинка сухи листа, дървени трупчета или специална къщичка е идеалното място за дневна дрямка или зимуване. Оставете малки отвори (поне 13 см х 13 см) в оградите, за да могат да обикалят безопасно между съседните парцели. Ако районът ви е сух, осигурете плитък съд с вода – таралежите често страдат от обезводняване през горещото лято.

В менюто им няма място за хляб и мляко, които традиционно се оставят „за животинките“. Вместо това предлагайте котешка суха храна без риба или просто оставете природата да се погрижи – разнообразният двор сам ще осигури червеи и насекоми.

Как да задържим таралеж в двора си

Какво да избягвате?

Пестицидите и хербицидите, дори когато изглеждат „щадящи“, унищожават основния източник на храна на таралежа. Изкуствените огради с остри ръбове, басейни без изходни стъпала и гладки вертикални стени често се превръщат в капани. Една проста наклонена дъска до ръба на басейна може да спаси множество животи, без да сложите дори пирон.

таралеж

Също така избягвайте да палите листни купове между октомври и април. В този период таралежите често влизат в хибернация. Ако сте събрали градински отпадъци, преместете ги преди запалване – може би спасeните животинки по-късно ще спасят и вашите растения.

Едно сладко животно, от което хората трябва да стоят далеч

Кога да очаквате таралежи и защо това има значение?

Таралежите се подготвят за зимен сън от септември нататък, а самата хибернация обикновено започва в края на ноември и продължава до март или април според времето. Ако през пролетта срещнете слаб, изтощен екземпляр, поставете малка купичка с вода и висококалорична котешка храна – това често е разликата между живота и смъртта за измореното животинче.

Знанието за техния годишен цикъл ви позволява да планирате градинските дейности така, че да не нарушавате покоя им. Рязането на жив плет, например, е разумно да се извършва в късна пролет или в средата на лятото, когато малките вече са напуснали гнездата.

Знаете ли какво ядат таралежите

Таралежът е дискретен, но мощен съюзник в борбата с вредителите и показател за здрава екосистема. Ако имате щастието да го приютите, вие печелите чист двор без химия, повече живот, а и удоволствието да наблюдавате едно от най-симпатичните създания на нашата фауна. Поддържайки условия за него, всъщност поддържате и собственото си благополучие.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес