Една от най-важните характеристики, които влияят на работоспособността на човека, е яркостта на светлината. Използват се различни мерни единици за различни характеристики на светлината, като основните са „кандела“, „лумен“, „лукс“ и „келвин“.
Проверка на яркостта
Яркостта характеризира пространственото и повърхностното разпределение на светлинния поток. За измерване на яркостта се използват специални уреди - яркомери, като единицата е „келвин на кв. м“.
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
На първо място, измерването на яркостта е необходимо, за да се контролира нивото на светлинно усещане на човешкото око. Недостатъчната или прекомерна яркост може да причини бърза умора, влошаване на зрението и като следствие частична, дори пълна загуба на работоспособност. Необходимостта от постоянен мониторинг се дължи на използването на съвременни технологии - LCD-монитори, телевизори, луминесцентни лампи, както и навлизането на LED-лампи.
Яркомерът е задължителен уред за службите за здраве и безопасност при работа. Измервателите на яркост се използват широко в кина, изследователски центрове, образователни и медицински институции, музеи и библиотеки. Всички те, без изключение, се отличават с компактни размери и леко тегло.
Проверка на лумените
Обикновено, когато хората се опитват да измерят колко светлина им дава електрическа крушка, те мислят за мощността й, тоест за консумацията на енергия. Вярно е, че мощността има значение в известна степен, то основният фактор в случая се измерва в „лумени“ - сиреч, количеството светлина, което очите ни могат да възприемат, или светлинния поток на съответния източник. Луменът е мярката за общото количество светлина, излъчвана от източника, разпределена върху единица време. Примерно, LED-крушките произвеждат повече лумени за ват, отколкото крушки с нажежаеми жички. В повечето случаи потребителят трябва да знае колко лумена му трябват за конкретна цел на осветлението. Например, 18-20-ватова LED-крушка генерира 2500 лумена; а 60-ватовата крушка с нажежаема жичка - само 800 лумена.
Още: Как да разберем кой бушон за какво е вкъщи?
Измерване на осветеност
Използването на преносим светломер е простите и лесен способ за мерене на яркостта на една LED-лампа. Светломерът (луксметър) отчита светлината в луксове (лумени) върху квадратен метър. Луменът измерва яркостта, а луксът – осветената повърхност. Преди употреба уредът трябва да се калибрира в затъмнена стая. След това може да определите осветеността на стаята, но това трябва да стане само след като осветлението е напълно „влязло в сила“. Слънцето, примерно, излъчва 10 000 лукса при ясен слънчев ден. Но е добре да имате предвид, че нуждите от осветление варират значително, особено при използване на LED-стенни лампи в малки пространства.
Потребителите трябва да очакват, че осветителното тяло е подложено предварително на стриктна система за тестване на ефективността. Тази предпазна мярка гарантира, че осветлението е калибрирано правилно и осветителните тела отговарят на стандартите. За да се осигури универсално и надеждно работно натоварване, е необходимо да се потвърди пространствената хомогенност на осветлението. Проблемът с баланса на бялото също може лесно да бъде решен, ако цветът или нюансът на светлината и нейната наситеност се определят навреме.
Цветна температура
Тази характеристика на светлината определя цвета на светлината, излъчвана от осветителното тяло. Единицата „келвин“ показва температурата, при която черно тяло се нагрява до точката, в която започва да излъчва същия цвят светлина като източника на светлина. Цветовата температура на светлината влияе върху благосъстоянието и работата на човека.
Топлата светлина (2000-3500K) е подобна на сутрешната или вечерната естествена светлина, минимално натоварва очите и се препоръчва за четене.
Неутралната светлина (4000-5500K) е най-близка до естествената дневна, дава енергия, стимулира мозъчната функция, препоръчва се за офиси и учебни заведения.
Студената светлина (6500K) се препоръчва за помещения с голям трафик (обикновено се използва в складове и производствени цехове). При кратковременно въздействие предизвиква бодрост, но по-продължителното причинява сравнително бързо умора и главоболие.
---