Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли как се размножават охлювите?

18 април 2024, 07:45 часа

Повечето сухоземни охлюви са хермафродити. След ухажване в началото на лятото чифт охлюви се оплождат взаимно през репродуктивен отвор, разположен в предната част на тялото, и снасят 100 до 400 бели или жълти яйца.

Градинските охлюви снасят яйцата си в топлия, влажен горен слой почва на дълбочина 2,5-3,5 см. Най-доброто узряване на яйцата става при комбинация в топло и влажно време; излюпването започва след 2 до 4 седмици. Новоизлюпените охлювчета са почти прозрачни, а черупката им е мека. Малка част достигат зряла възраст, понеже често стават храна за животни или биват отнасяни от дъждовни води. Зрелостта им обикновено настъпва две до три години след раждането.

Големите охлюви от вида ахатина с конусовидна черупка произхождат от Източна Африка. Напоследък стават все по-популярни като екзотични домашни любимци. В удобен терариум те растат бързо. При правилно хранене достигат полова зрялост до 6 месеца след раждането си.

Още: Растения, които ще помогнат да изгоните голите охлюви от лехите

Ахатината е на върха на половото си съзряване, когато достигне шестмесечна възраст. Тогава на врата на животното се появява малка бяла подутина - това е гениталния орган, през който впоследствие се полагат яйцата. Ето защо не бива да се притеснявате, ако внезапно откриете такава подутина върху вашия домашен любимец - това е просто знак, че ахатината е готов/а да роди. Тези мекотели са хермафродити по природа, а в ролята на женската влиза по-големия и по-силен индивид.

Условия на местообитание

За успешно чифтосване е необходимо да се създадат най-благоприятните условия за мекотелите. Много е важно да се следи температурата вътре в терариума. Тя трябва да остане непроменена в рамките на 25-30 градуса над нулата. Що се отнася до влажността, за да се поддържа в рамките на 60-80%, почвата трябва да се напоява с топла, утаена вода с помощта на пулверизатор (спрей-бутилка).

Още: Знаете ли с какво се хранят охлювите?

Как се размножават охлювите?

Отначало индивидите се ухажват, търкат си главите и хапят вратовете си. По-малкият охлюв може да се изкачи върху черупката на по-големия и да остане там за няколко часа. Гениталните органи изпъкват и се свързват един с друг. Оплождането става чрез проникване в кухина на главата. Чифтосването може да продължи 2-3 часа, а понякога и повече. В този момент не бива да бъдат безпокоени или разделяни. По време на чифтосването и двата охлюва получават необходимите клетки за оплождане. Така теоретично и двата индивида могат да станат майки. Но на практика ролята на женската се поема от по-големия и по-силен индивид, който е успял да натрупа жизнена енергия за размножаване.

В продължение на 12-14 дни женската носи яйцата и след това се заравя в земята, за да постави бъдещите бебета на уединено място. Яйцата на охлювите Achatina са гладки и хлъзгави, те лесно се движат в тялото на женската и се изхвърлят в земята. Майката първо снася две дузини мазни яйца. Те са празни и служат за храна на бъдещите бебета. А след това в течение на няколко часа може да снесе от 100 до 400 малки перлени яйца.

Още: Ако СЕГА напръскате градината си с това, догодина охлювите ще са само лош спомен

Бебетата, развиващи се в крехката си къщичка, използват черупката на яйцето за първата си храна. Но с времето тя изтънява и храната свършва. Младият охлюв получава свобода на движение и е принуден да тръгне да търси вода и храна. Още около две седмици бебетата се крият в земята, хранейки се с черупките на неродените си братя. Но когато всички запаси се изчерпят, младите мекотели се нуждаят от помощта на стопанина си.

Те трябва да бъдат преместени в друг терариум върху маруля, зеле и минерална захранка. Младите охлюви се нуждаят от усилено хранене, ежедневно пръскане с вода и допълнителни минерални източници – така ще изградят здрава и равна черупка.

При благоприятни условия ахатините снасят яйца 5-6 пъти годишно.

Този разтвор не само ще помогне да се справите с охлювите, но и ще ускори растежа на всички растения в градината

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес