Знаете ли какъв е номиналът на първата българска банкнота?

6932
Знаете ли какъв е номиналът на първата българска банкнота?
Снимка: Bulgarian National Bank / Public Domain

Българският лев е приет едва след Освобождението като парична единица. Името на лева произтича от употребяваната през XIX век форма на думата лъв – левъ. Произходът на името е свързан  и с употребяваните по нашите земи през XVII век холандски талери, на които изобразен бил именно лъв. Парите по онова време били често наричани лъвове. Така и думата лъв става ключова за зараждане на името на българската парична единица лев. При появата си левът има стойност, равна на тази на френския франк.

Законът за сеченето на монети у нас, определящ съдържанието на злато, сребро и мед в тях, е приет на 4 юни 1880 г., а година по-късно са пуснати в обръщение и първите монети в България. Знаете ли обаче какъв е номиналът на първата българска банкнота и интересно ли ви е как е изглеждала тя и какво е имало изобразено на нея?

Коя е първата банка в България?

Днес кредитирането и банковото дело са неразделна част от живота ни. Какво е обусловило появата на банките, каква е историята на банков...

Какъв е номиналът на първата българска банкнота и как е изглеждала?

Номер 000001 е номерът на първата българска банкнота, а номиналът е 20 лв. Тя е емитирана през 1885 година. На нея са изобразени воден знак на БНБ и надпис „София, 1 август 1885“, подпис на касиер и управител и информация, че за подправяне виновните се наказват съгласно закона. Интересен факт освен какъв е номиналът на първата българска банкнота е и този, че на нея са останали две руски думи. В текста на банкнотата четем на руски „кассирь“ вместо „касиер” и „подделка“ вместо „подправка“. Вероятно причината за това е, че са останали така по време на превода и не са преведени на български език – банкнотата е отпечатана в Русия, което обяснява двете думи на руски език, присъстващи върху лицето на двайсетолевката.

Следващите банкноти имали изобразени сцени от живота и бита на народа – невеста с менчета за вода, оран, пастир със стадо овце и други. По-късно върху банкнотите започват да изобразяват ликовете на значими българи и исторически личности, допринесли с живота и делото си за България като един от първите бил Христо Ботев, чийто лик стоял на банкнота от 5 000 лв., била в обръщение в периода 1908–1946 година.

Как приемат хората първата българска банкнота?

Кой е първият телефон в България?

Историята на първия телефон в България и съответно на първия телефонен разговор е пряко свързана с Руско-турската освободителна война и...

Любопитна информация освен какъв е номиналът на първата българска банкнота е и как тя е приета от хората. Първоначално българите не приели добре банкнотите. Първата, както разбрахме, е емитирана през 1885 година. Емисията е сравнително малка (213 хил. лева), а негативното приемане на хартиените банкноти е свързано основно с недоверието на хората в новите хартиени пари, както и златното покритие на банкнотите, което създава значително ажио между тях и масово използваните сребърни монети. Целта на БНБ е постепенно да ограничи употребата на сребърните пари и да наложи употребата на банкнотите.

През 1892 година БНБ осъществява промяна в политиката си и решава да емитира банкноти, обезпечени със сребро. Това обаче е осуетено от правителството. Нов Закон за монетите в Княжество България, приет през 1897 година, предвижда въвеждане на златен стандарт и извеждане на сребърните монети от обръщение. Годините обаче са тежки и бедни и не позволяват това да се случи. Така през 1899 г. БНБ започва да емитира банкноти със сребърно покритие. Утвърждава се сребърен стандарт в страната.

Българският лев е пряко засегнат от двете световни войни и от драстичната инфлация през 90-те години. През 1997 година се установява валутния борд, а две години по-късно левът е деноминиран при съотношение 1000:1, като курсът на новия лев към германската марка е фиксиран на 1 лев = 1 марка. След въвеждането на еврото курсът на българския лев е обвързан с този на еврото.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Подреждането на детска стая не е лесно: не допускайте грешки

Как да се държим с мъж, който ни е наранил?

Плодове, които не трябва да ядете, ако искате да отслабнете

По какво може да се познае старият козунак

Какво задължително се яде на Лазаровден?

Как да проверим яйцата дали са пресни

Борба с времето: Как се променят зъбите с възрастта?

В коя държава официалният език е каталонски

Малко хора знаят къде се намира Бутан, а още по-малко името на столицата ѝ

Какво задължително се прави на Гергьовден за късмет?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com