36,8 млн. лв. влагат в гара Синдел

16 декември 2019, 18:15 часа • 19874 | прочитания

Над 36,8 млн. лв. без ДДС (или 44 млн. с ДДС) влага Националната компания „Железопътна инфраструктура“ за развитието на гара Синдел.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

В рамките само на няколко дни Компанията е сключила два договора. Единият е за преустройство на коловозно и стрелково развитие на гара Синдел Разпределителна, като част от проект „Удвояване и електрификация на железопътната линия Карнобат-Синдел“.

За изпълнител след проведена процедура е избрана фирмата „ВДХ“ АД (бившата „Водстрой – 98“). Договорът й е на стойност 21 314 243 лв.без ДДС (над 25,5 млн. лв. с ДДДС).

Гара Синдел Разпределителна е възлова по жп линията София - Мездра - Горна Оряховица - Каспичан - Синдел – Варна, със съседни гари Провадия и Варна.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Тя е възлова и по жп линията Илиянци - Карлово - Тулово - Дъбово - Зимница и Карнобат - Комунари - Синдел - Варна фериботна, със съседни гари Юнак и Варна фериботна.

Преустройството на коловозно и стрелково развитие на гара Синдел ще се извърши в условията на пълно прекъсване на влаковото движение и с използването на влакови и електрически „прозорци“, които са определени в конкурсната документация.

Другата поръчка е за проектиране, доставка и изграждане на маршрутно-компютърна централизация в гара Синдел. За неин изпълнител е избран международния консорциум „Железопътна безопасност Синдел“. Участници в него са българските фирми „Гигастрой“ ООД и „Инново Дивелопмънт България“, швейцарската „Бер Железопътна Безопасност“ АД и украинското „Частно акционерно дружество „Северодонецко научно-производствено обединение „Импулс“.
Договорът тук е на стойност 15,5 млн. лв. без ДДС (18,6 млн. лв. с ДДС).

В момента гара Синдел разпределителна е съоръжена с маршрутно-релейна централизация тип WSSB. Тя е с интензивна влакова и маневрена дейност в шест направления. Начална гара е за товарни и пътнически влакове. Сигнализацията й е тип БДЖ - обикновена, с немска оптика.

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

Целта на проекта, което е възложен, е да се гарантира високо ниво на безопасност на влаковото и маневрено движение в участъка чрез съвременните технически средства на осигурителната техника и свеждане до минимум на влиянието на субективния фактор.

Предвидена е възможност за създаване на интерфейси в маршрутнокомпютърната централизация, позволяваща бъдещо надграждане на диспечерско управление от единен диспечерски център за управление на движението на влаковете за участъка от София. Чрез тях се очаква да се постигне ефективно управление на трафика на влаковете и допълнително редуциране на експлоатационния персонал в участъка.  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес