Активното действие на прокуратурата събори КТБ. Това заяви Христо Ботев - адвокат на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев след като прокуратурата представи обвинителния акт по делото.
Още: Турция и енергийните кризи в Европа: Ердодган с новини за АЕЦ "Аккую"
Още: Изненада с инфлацията в еврозоната през април
Цветан Василев иска много да се върне в България и да се защитава в съда, но ние нямаме никакви гаранции, че ще има справедлив процес. Очевидно е, че по онова време Цветан Василев е имал изключителната способност да се обгражда с боклуци, стана ясно от думите на другия адвокат на Цветан Василев, Константин Симеонов, в ефира на bTV.
Много често в представяни всеки ден отчети на Василев от Бисер Лазов (бел. ред. - основният свидетел на прокуратурата) фигурира абревиатурата Д.П. или Д.П.1, но въпреки това прокуратурата отказа да разпитва Делян Пеевски. Това, което твърди г-н Гешев (Иван Гешев - наблюдаващият прокурор по делото - бел. ред.), че няма никакви данни за Пеевски, е, меко казано, невярно. Има много данни, че Делян Пеевски е имал общ бизнес с Цветан Василев, коментира още защитникът на мажоритарния собственик на КТБ.
Припомняме, че от години е публично известна проверка на прокуратурата от 2009 г., чиято цел е да изясни как Пеевски и майка му Ирена Кръстева купуват вестниците "Монитор", "Телеграф" и "Политика", както и още две фирми.
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
В нея бившият шеф на Софийската апелативна прокуратура Ангел Илиев е написал следното: "За осъществяване на сделката "Нова българска медийна група холдинг" ЕООД е сключило договор за отпускане на кредит с КТБ. Кредитът е обезпечен с договор за залог в полза на банката на 51.11% от дружествените дялове на петте закупени дружества.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: София оглави европейска туристическа класация
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Твърди се, че става дума за корупция, а няма повдигнато нито едно обвинение по този параграф. Обвиненията срещу Цветан Василев са свързани с отделни кредити и нарушения на вътрешните правила на банката. Тя бе срината умишлено. Големият грабеж стана след 20 юни 2014 г., отбеляза още Симеонов, визирайки преразпределението на активите.
Чухме се с Цветан Василев. Той е доста развълнуван от писанието на прокуратурата, тъй като категорично данните в него не могат да бъдат сериозни. Активното действие на прокуратурата събори банката. И ние трябва да сме благодарни, че толкова много хора загубиха средствата си - просто няма логика, заяви другият адвокат на Василев - Христо Ботев.
Просто се хвърля на хората как политиците са ходили да взимат пари. Прокуратурата не продължи нататък. Разследването спира до тази дата - 20 юни 2014 г. Вината на Цветан Василев е, че се е предоверил на прекалено много хора, които са били негови приближени. Това е основната му грешка, стана ясно още от думите на адвокат Ботев.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Actualno.com припомня, че вчера (20 юли) прокуратурата представи подробности по мегаделото "КТБ".
"Предметът на това разследване са не 205 млн. лева касова липса, както повтаряха медиите, а 2,5 млрд. лева кредити, които според нас са присвоени, както и престъпления по служба от длъжностни лица от БНБ. С тези пари можеше да се превъоръжи армията ни и да се достроят всички магистрали. Няма да обсъждам дали обвиняемите по делото за КТБ са виновни или не", заяви тогава водещият прокурор по делото Иван Гешев. Той определи КТБ и като личният портфейл на Цветан Василев.
Обвинителният акт по делото "КТБ" е 12 000 страници. Специализираната прокуратура предостави на медиите около 150 страници с информация делото. В дългата справка има събрани исторически документи, таблици с данни и различни справки.