От встъпването си в длъжност през месец юли възнагражденията на новото ръководство на ББР са намалени с приблизително 50% спрямо заплатите при предходното управление. Това съобщиха днес от Българската банка за развитие.
Още: Енергията от възобновяеми източници вече е номер едно в страна, известна с въглищата си
Още: Обрат с цената на петрола след ключови данни от САЩ
Информацията идва като отговор на брифинг на ГЕРБ по-рано днес, на който от партията обявиха, че активите на ББР са спаднали с 500 млн. лв., а един от директорите взимал 45 хил. лв. месечно.
Според съобщението от банката средното възнаграждение на новите членове на УС е 16 625 лв. месечно, спрямо 47 086 лв. месечно на човек за август 2020 г. и 25 591 лв. месечно за септември 2020 г. Заплащането за дейността на новото ръководство в дъщерните дружества на банката също е редуцирано от 6 000 на 2 000 лева.
"ББР е много добре капитализирана, като е българската банка с най-високо ниво на адекватност на базовия собствен капитал от първи ред и не е поставена пред риск за стабилността или ликвидността си", категорични са от ръководството ѝ, като допълват, че оперативно банката е на печалба, като са предприети мерки за ограничаване на разходите, както и за намаляване на цената на привлечения ресурс.
Още: Боршош: Втори сме по чистота на морската вода, на пето място по ръст на туризма в Европа
Още: Димитър Радев: Присъединяването към еврозоната представлява стратегически щит за България
Ръководството на ББР обяви, че е направило детайлен анализ на формираните унаследени експозиции, като през 2020 и първите 10 месеца на 2021 г. по тях бяха заделени провизии за очаквани кредитни загуби от сделки, сключени в миналото, в размер от над 180 млн. лв. На този етап първата, най-голяма част от финансовата тежест, е поета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Таско Ерменков, КЕВР: Това е най-ниското увеличение на тока през последните 5-6 години
Още: Стана ясно в какъв размер ще е помощта за отопление идната зима
Според тях спадът в капитала на банката е резултат от тази преоценка, както и от начислените провизии по гаранционни програми за фирми и граждани, засегнати от COVID-19, в размер на 175 млн. лв.
"Данните показват, че ликвидността на ББР към 31.10.2021 (LCR) е 635%. За сравнение, средната стойност за банковата система е 282.8%, т.е. ББР е със значително по-висока от средната ликвидност", се казва в позицията им.
Те допълват, че след промените в Устава на ББР през юни, който поставя таван на отпуснатите заеми от 5 млн. лв., банковата група потвърди 77 сделки за директно финансиране на стойност 32,7 млн. лева.
Още: КЗП излезе с препоръка към търговците за цените в евро
Още: Промениха общинските проекти по бюджета за 2025, кметовете решиха какво искат и какво - не
"Индиректно, през търговските банки в страната, ББР от май до септември е гарантирала 595 кредита на български компании с общ размер 110 760 333 лева"