Българската стопанска камара (БСК) изразява несъгласие с новия модел за концесиониране на морските плажове.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
От началото на годината тези процедури са прехвърлени от обхвата на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие към новия Закон за концесиите.
Според национално представителната работодателска организация промяната е в ущърб на предприемачите, инвеститорите и заетите в туризма, които формират близо 12 на сто от брутния вътрешен продукт на България и привличат милиони туристи у нас.
"Не бива да се пропуска и фактът, че туристическият сектор е структуроопределящ за българската икономика и от стабилното му развитие зависят редица други отрасли", заявяват от БСК.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
"За нас остава неясно защо една прозрачна и работеща процедура бе заменена с механизъм, който е много по-тромав и сложен. Изискванията към бизнеса за доказване на чисто съдебно минало за страни извън ЕС са на практика неизпълними, а възможността за обжалване на процедурите се отваря за всеки недоволен, което може да доведе до опорочаване на конкурсите и създава несигурност у инвеститорите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
В резултат, бизнесът ще се отдръпне от грижата за плажните ивици и ще бъде стопиран интересът на големите туроператори и инвеститори. В същото време, общините и държавата ще трябва непредвидено да се погрижат за евентуално увеличения брой безстопанствените плажове, вкл. за тяхната охрана, почистване, медицинско обслужване и пр. Не на последно място, новите концесионни процедури ще увредят сериозно имиджа на страната ни като целогодишна дестинация за качествен туризъм на конкурентни цени", пишат от БСК в писмо до медиите и до министъра на туризма Николина Ангелкова.
"БСК винаги е подкрепяла устойчивото развитие на българския туризъм и е активен негов партньор, отчитайки значението му за родната икономика. Ето защо, категорично настояваме за възстановяване на стария законов ред, който предвиждаше възлагането на концесиите да става по силата на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с решение на Министерския съвет, по предложение на министъра на туризма, докато според Закона за концесиите, концедент е единствено министърът", казват още от БСК и предлагат своята експертиза в хода на дискусиите по казуса.