България е трета в Европейския съюз по най-висок дял на децата в риск от изпадане в бедност или социално изключване, сочат данните на Европейската статистическа служба Евростат.
Още: Шокираща промяна в цената на петрола след като Иран стреля с ракети срещу база на САЩ в Катар
Още: Тръмп: Не пипайте цените на петрола
През 2021 година 33% от децата у нас са застрашени от изпадане в бедност, като пред страната ни се нареждат единствено Румъния (41.5%) и Испания (33.4%). През миналата година страната ни беше втора в това проучване с дял от 36.2% на децата в риск, но през тази година бив аизпреварена от Испания.
Като цяло 24.4% от децата в ЕС под 18-годишна възраст попадат в застрашената група, което е по-висок дял от лицата над тази възраст (21.1%), застрашени от изпадане в бедност или социално изключване.
Най-нисък дял на децата в риск се отчита в Словения (11%), Финландия (13.2%)и Чехия (13.3%).
Още: Ще се отрази ли на петрола: Танкери вече избягват Ормузкия проток
Още: ОББ с най-много награди от престижния конкурс „Банка на годината“ 2024
Делът на децата в риск в Германия, най-голямата европейска икономика, възлиза на 23.5% (спрямо дял от 20.1% за лицата над 18-годишна възраст).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ще скочи ли бензинът до 2,80 лв. за литър: Оценка от енергийния министър
Още: КЗП установи съществени увеличения в цените на храните: Какво следва?
Децата са в по-голям риск спрямо възрастните в 18 от 27-те членки на ЕС. Най-сериозна разлика се регистрира в Люксембург (10.5 процентни пункта), Румъния (8.7 процентни пункта), Испания и Австрия (по 6.8 процентни пункта). България също е сред тези страни с дял от 31.4% на лицата над 18-годишна възраст в риск от изпадане в бедност, което означава, че разликата спрямо децата е 1.6 процентни пункта.
В девет страни членки на ЕС възрастните са в по-висок риск от изпадане в бедност спрямо децата: Латвия, Естония, Дания, хърватия, Словения, Литва, Нидерландия, Финландия и Полша). Най-голямата разлика се отчита в Латвия (7.4 пр. п.), Естония (6 пр.п.) и Дания (4 пр. п.).
Още: България вече печели от бъдещото влизане в еврозоната: Икономически форум с важни наблюдения
Още: Председател на Държавна комисия: Не купувайте стоки, които са скъпи!