България е сред страните, заменящи Русия в доставките на пшеница за Египет

02 декември 2024, 10:38 часа • 2589 | прочитания

Прогнозите за спад в добива на руска пшеница до 83 милиона тона през настоящата година от 92,8 милиона тона през 2023 г. и рекордните 104,2 милиона тона през 2022 г., заради студеното време и засушаването накараха страни като Египет да търсят и други доставчици, се посочва в материал на Ройтерс.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Оказва се, че България е една от страните, които ще компенсират намалелия руски износ.

Още: Руската житна реколта ще се свие сериозно

Министърът на снабдяването и вътрешната търговия Шериф Фарук обяви, че са подписани договори с три държави за доставката на общо 290 000 тона пшеница през декември - 120 000 тона от Румъния, 120 000 тона от Украйна и 50 000 тона от България.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Спад на руския износ

Спадът на руския износ не би имал незабавен или краткосрочен ефект върху пазара в Египет, казва за в. “Ал Ахрам” вицепрезидентът на Зърнената камара към египетската Индустриална федерация Хюсеин Булди. Той изтъква, че наличните запаси са достатъчни за посрещане на вътрешното търсене и за поддържане на цените на брашното стабилни.

Прогнозираният спад в производството на руска пшеница от 92 милиона тона на 83 милиона тона се равнява на по-малко от десет милиона тона, посочва преподавателят по водни ресурси в Селскостопанския факултет на Каирския университет Надер Нурелдийн. По думите му такова количество може и да не засегне износа, като се има предвид, че вътрешното потребление на Русия е между 25 милиона и 30 милиона тона.

Още: Русия временно забрани износа на твърда пшеница

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

Други фактори, заради които руските фермери се отказват от отглеждането на пшеница са свързани с войната с Украйна, каквото е, например, поскъпването на застраховането на доставките заради по-високия риск, обяснява Нурелдийн.

Експертът по логистика Емад ал Саеи обаче, посочва, че ако санкциите срещу Русия успеят да намалят цените на руската пшеница, Москва може да прибегне до продажби извън международните борси на конкурентни цени. Развиващи се държави, които са значими вносители на зърно, като Египет, Алжир и Ирак, биха могли да се възползват от подобна възможност и да купят пшеница директно от Москва на по-ниски от средните цени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес