Дончев: България ще има нужда от парогазови централи

28 януари 2020, 13:44 часа 2323 прочитания

Правителството усилено работи по Закона за индустриалните зони. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев на 14-ата годишна среща на правителството с бизнеса.

Още: Германия понижава нивото на тревога за газовите доставки

Още: Все едно има проклятие: Френският автомобилен пазар не върви

В началото на февруари проектът на закона ще бъде публикуван за обществено обсъждане. По текстовете се работи от половин година.

„Законът съдържа в себе си много фин баланс от стимули за всеки инвеститор в индустриална зона. Казано на битов език, опитваме се да смачкаме режимите, така че нещата да се случват по-бързо – и за този, който създава индустриална зона, и за този, който реши да създава мощности“, обясни пред журналисти вицепремиерът след срещата с бизнеса.

Дончев успокои, че с текстовете на закона не се цели масово изграждане на индустриални зони. Желанието на кабинета е, когато се появи инвеститор, да може законодателно да бъде стимулиран и бизнесът му да заработи за една година, а не да чака по три и повече както е сега.

Още: Стана ясно кога пускат движението по пътя Мездра - Ботевград

Още: Какви имоти търсят българите: Анализ

По време на форума Томислав Дончев заяви, че българската икономиката все още остава малка на фона на останалите ЕС, въпреки че има значителен напредък след присъединяването.

По отношение на въглеродните емисии и т.нар „Зелена сделка“ на ЕС вицепремиерът заяви, че предстоят все още отговори на въпросите кой ще плаща например за емисиите, които отделят вулкани като Етна.

Сред решенията за по-малко въглеродни емисии е също изграждането на повече парогазови мощности в страната.

„Със сигурност такива ще има у нас за в бъдеще, дали като част от мощностите на ТЕЦ „Марица Изток 2“. Прогнозата ми е, че до 5-10 години това ще бъде факт. Част от въглищните централи ще ползват и газ“, смята Томислав Дончев.

Още: Пак вдигат заплатите в основен оръжеен завод у нас

Още: Сериозна промяна в цената на петрола заради митата на САЩ

Грубата сметка показва, че цената, която трябва да платим в бъдеще за „Зелената сделка“ на ЕК, за изграждането на нови мощности е 20 000 евро, прогнозира Дончев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес