Европейската комисия забранява на производителите на залагат срок на годност на изделията (така нареченото програмирано остаряване), като по този начин иска да увеличи жизнения цикъл на различните стоки, които често се развалят по начин, не подлежащ на ремонт, принуждавайки потребителите да ги заменят с нови.
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Идеята е част от предложения на ЕК, които предвиждат почти всички изделия на пазара да бъдат природосъобразни, така, че да се намали разхищението на ресурси в икономиката.
Елиминирането на програмираното остаряване ще ограничи и вредния отпечатък върху природата и ще увеличи енергийната ефективност в ЕС. Предлага се още стоките да подлежат на преработка и да има възможност за намаляване на потребяваната енергия в производството им.
Предложенията засягат включително производството на дрехи и суровините за строителството. Предвижда се новите изделия да бъдат по-трайни, да подлежат на поправка и повторна употреба, да бъдат по-лесни за поддръжка, предава БТА.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Комисията отбелязва, че само миналата година ЕС е спестил 10 на сто от енергията, използваната досега за производство, с въвеждането на изискванията на кръговата икономика, а потребителите са платили общо със 120 милиарда евро по-малко от обичайните цени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Според ЕК, до 2030 г. новите предложения може да доведат до намаляване на потреблението на газ в обем, равен на вноса на това гориво от Русия.
По данни на Комисията най-голямо замърсяване предизвикват производството на храни, отоплението на жилищата, пътуванията и отпадъците от дрехи. ЕК цитира данни, според които 90 на сто от европейците биха искали дрехите им да бъдат по-трайни, а всеки европейски гражданин на година изхвърля средно по над 11 килограма текстилни отпадъци.
Още: ЕК: Всички нови сгради трябва да са въглеродно неутрални от 2030 година
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация