"КЕВР има правомощия да откаже прехвърлянето на активи и акции при положение, че е заплашена енергийната сигурност на страната и региона. Ако откажат прехвърлянето на лиценза сделката ще бъде неефективна, т.е. ще трябва да се проведе нов търг." Това заяви председателят на българския енергиен форум Иван Хиновски в коментар за сделката с ЧЕЗ.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Експертът уточни пред bTV, че съгласно чл. 21 от Закона за енергетиката КЕВР може да откаже придобиване на активи, при положение че дружеството не покаже капацитет да управлява сигурността на доставките, което би застрашило националната сигурност.
По думите му е любопитно как самата процедура е била проведена: "Но изрично искам да кажа всичко това зависи от чешкото законодателство, тъй като всичко е по него и жалбите ще бъдат към него. От гледна точка на нашето законодателство няма проблем – на пръв поглед. Това е една сделка между две независими търговски дружества, спазващи европейското законодателство. Въпросът е на какво основание."
Според Хиновски въпросът не е само за парите: "Това дружество трябва да покаже капацитет да управлява, инвестира и развива мрежата- това е най-важното, защото тази сделка има отношение към националната сигурност на България. Това е 40% от потреблението на България включително и на София. Захранването с ел. енергия не бива да бъде подценявано."
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
"Да не смесваме финансовата страна с инженерната сигурност", призова още той. "Много български бизнесмени могат да платят тези пари, защо избраха Гинка. Но това не е въпрос към анализаторите, а на ДАНС....", каза още експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Според него интригата е изцяло на чешка територия и е странно защо "Енерго-про" е елиминирана. Припомняме, че собственикът на "Енерго-про" Яромир Тесарж вече публично се оплака от непрозрачност.
Хиновски припомни, че има арбитражно дело между ЧЕЗ и българската държава за стотици милиони в Световната банка за щети, получени в резултат на неизпълнение на договори от страна на на българската държава. Най-общо казано делото е за липса на защита от страна на България на среда за развиване на вложени инвестиции. Според експерти е много вероятно делото да бъде спечелено от ЧЕЗ и наследникът на ЧЕЗ да получи тези пари.