Това е стара идея за една национална минималната заплата и такива по отрасли, която варира, отбелязаха и икономистът Лъчезар Богданов, и бившият социален министър Иван Нейков в сутрешния блок на БНТ.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Нейков подчерта, че синдикализацията намалява през годините, има много сектори, в които няма синдикати и няма кой да води преговорите за заплати и тогава излиза необходимостта от националната минимална заплата.
Вече трета година стана, откакто сме ратифицирали Конвенция 131 на МОТ, която показва как точно да бъде определяна минималната работна заплата. Ние сме я ратифицирали и не я прилагаме, обясни Иван Нейков.
И поясни, че не сме създали механизъм за национална минимална заплата, а говорим за създаването на такива в редица сектори.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
В крайна сметка към какво се стремим - стремим се българската икономика, която е догонваща и се надяваме да постигне растеж. При растеж да вдигаме минималната заплата, но когато имаме криза, когато имаме шок на пазара на труда, както беше 2008-9, както е сега, не искаме точно сега да вдигнем административно заплатите, така че бизнесът да си каже: "Ми, то по-добре да уволняваме хора", коментира Лъчезар Богданов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Договарянето за плащането на болничните е важен за финансовата стабилност на НОИ, защото тя не е добра и ако не е републиканският бюджет НОИ няма да може да си изпълни функциите, предупреди Иван Нейков.